فیتلر های تصفیه هوا
فیلتر های دستگاه تصفیه هوا
29 نوامبر, 2019
پاکسازی هوا خانه
چگونه هوای خانه را پاکسازی کنیم؟
23 آوریل, 2020

آیا دستگاه تصفیه هوا برای کرونا موثر است؟

ویروس کرونا

در اوایل سال 2020 با شیوع بیماری کرونا در ووهان چین، میلیون‌ها نفر نگرانی زیادی برای ابتلا به این بیماری پیدا کردند. مصرف ماسک در تمام کشورهای تحت تاثیر چند برابر شد و همه تلاش می‌کنند تا از هر راهی که ممکن است، اقدامی در جهت پیشگیری از این بیماری کنند.

در این میان یکی از راه‌هایی که درباره آن صحبت زیادی می‌شود، دستگاه‌های تصفیه هوا است. هوای خانه و به طور کلی محیط‌های بسته، یکی از جاهایی است که می‌تواند پاکسازی شده و در نتیجه راهی جهت پیشگیری به شمار رود.

 

سلامتی را به خانواده خود هدیه دهید

برای مشاوره در مورد آلودگی هوا و راهکار های مقابله با آن در فضای داخلی، با ما تماس بگیرید.

برخی از سوالات مهمی که باید به آن ها پاسخ دهیم :

  • آیا دستگاه های تصفیه هوا برای پاکسازی هوای خانه از ویروس ها موثرند ؟

  • بهترین دستگاه تصفیه هوا ضد ویروس کدام است؟

  • برای خرید دستگاه تصفیه هوای ضد ویروس که در مقابل انتشار ویروس کرونا به ما کمک کند به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

برای پاسخ اولیه به این سوال ها با ما همراه باشید و برای مشاوره تخصصی با مشاوران نوجان مهر تماس بگیرید

 

لامپ UV در دستگاه‌های تصفیه هوا برای ویروس کشی و پاکسازی هوای خانه!

لامپ UV

طبق گزارش سازمان حفاظت از محیط زیست آمریکا (EPAسیستم های حرفه ای UV میتوانند تا حد زیادی محیط را ضدعفونی کنند ولی دستگاه های تصفیه هوای خانگی با لامپ UV کارایی مناسبی ندارند. درواقع بیشتر لامپ های UV به دلیل عبور بسیار سریع جریان هوا از فیلتر، قادر به کشتن باکتری ها نیستند.
به طور کلی با تابش نور لامپ UV به سطح فیلتر، مولکول های گازی آلاینده شروع به انجام واکنش می کنند و پس از تخریب به مولکول های بی خطر تبدیل می شوند. فرآیندی که با اثرات جانبی همراه است. ممکن است در مسیر تبدیل آلاینده ها به مولکول های بی خطر، بعضی از مولکول ها در این فرآیند ناقص واکنش دهند و تبدلی به مولکول هایی ناشناخته و جدید شوند.  
علاوه بر آن طبق گزارش EPA ذرات متلاشی شده کپک ها و باکتریها نباید در هوا رها شوند چون همچنان مضر هستند. (بویژه بلحاظ آلرژی زایی و بیماری آسم)
 بنابراین استفاده از این دستگاه‌ها و همچنین دستگاه‌هایی که گاز خطرناک ازن را به محیط اضافه می‌کنند توصیه نمی‌شود.

فیلتر هپا در تصفیه هوا و نقش آن در پاکسازی هوای خانه

فیلتر هپا

دستگاه‌هایی که از فیلتر هپا برای تصفیه هوا استفاده می‌کنند، هیچ‌گونه ماده جدیدی را به محیط اضافه نکرده و تنها ذرات آلاینده را از محیط پاکسازی می‌کنند. این نوع دستگاه‌ها قادرند ذرات بسیار کوچک همچون باکتری‌ها و ویروس‌ها را نیز جذب فیلتر خود کنند.
استفاده از این نوع دستگاه‌ها به طور قطع باعث کاهش اثرات آلودگی هوا می‌شود و در واقع وظیفه اصلی این دستگاه‌ها همین است. اما در کنار این موضوع به عنوان یکی از راه‌های مکمل برای کاهش خطرات ویروس‌ها نیز در محیط‌های بسته می‌توانند به کار گرفته شوند. 

 فیلتر هپا چگونه ویروس‌ها را جذب می‌کند؟

برای برسی این موضوع ویروس کرونا را در نظر می‌گیریم. بر اساس اندازه‌گیری که سایت نجم انجام داده، اندازه یکی از انواع ویروس کرونا 0.12 میکرون است.

در این بین درباره فیلتر هپا گفته می‌شود که این فیلتر تنها ذرات بالای 0.3 میکرون را جذب می‌کند.

 

 

پس چطور فیلتر هپا می‌تواند ویروس ها را جذب کند؟

فیلتر هپا مانند یک توری عمل نمی‌کند! بلکه در فرایند جذب فیلتر هپا از پدیده‌ای به نام انتشار یا (diffusion) استفاده می‌شود. این فرانید در جذب ذرات بسیار ریز مانند ویروس بسیار موثر است. به گفته ناسا ذرات در این روش تقریبا 100% جذب می‌شوند.

در این روش ذرات آلاینده‌ای که اندازه‌ای کوچکتر از یک میکرون دارند، به دلیل اصابت مداوم با مولکول‌های گازی، تغییر جهت می‌دهند و مسیر نامنظمی را طی می‌کنند. به همین دلیل همین برخورد و با کاهش سرعتشان، به آسانی در دام فیلتر هپا می‌افتند.

بر اساس تحقیقی که توسط گروهی در دانشگاه مینسوتا بر روی فیلتر هپا صورت گرفته، در صورت داشتن کیفیت مناسب، این فیلتر قادر است تا ذراتی با اندازه 3 تا 20 نانومیکرون هم جذب کند. (چیزی حدود 3 تا 20 برابر کوچکتر از ویروس کرونا)

اندازه ویروس

 

همانطور که در این عکس مشاهده می‌کنید، ذرات ویروس کوچک‌تر از ذرات PM 2.5 هستند، اما فیلتر هپا با کمک پدیده diffusion آن‌ها را به دام می‌اندازد.

نکته مهم این است که فیلترهپا به احتمال بسیار زیادی ویروس‌ها را به تله می‌اندازد اما ویروس‌ها درجا کشته نمی‌شوند و  بر حسب مقاومتی که دارند، وقتی مدتی روی یهک بستر نامناسب و عیر زنده قرار بگیرند، از بین خواهند رفت. با این وجود ویروس‌ها تنها روی هوا معلق نیستند و روی سطوح مختلف نیز وجود دارند که دستگاه‌های تصفیه هوا برای روی این دسته از ویروس‌ها کاری نمی‌تواند انجام دهد.

 

 

 

 

بهترین دستگاه تصفیه هوا برای کرونا

 

انتخاب یک دستگاه تصفیه هوا با توجه به تنوع محصولات موجود در بازار، کاری طاقت فرسا است اما دانستن چند نکته بسیار مهم است:

  • حجم فیلتر های یک دستگاه تصفیه هوا تعیین کننده میزان کارایی دستگاه است. بسیاری از دستگاه های موجود در بازار، با وجود استفاده از فیلترهای هپا و کربن اکتیو، به دلیل حجم پایین فیلتر ها پس از یک دوره ی بسیار کوتاه کارایی خود را از دست می دهند. هنگام خرید دستکاه تصفیه هوا از کیفیت و حجم قیلتر های به کار رفته اطلاعات دقیقی کسب کنید.
  • توجه کنید دستگاه فیلتر اولیه مناسبی داشته باشید
  • به گارانتی محصول و خدمات پس از فروش آن دقت کنید
  • برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دستگاه تصفیه هوا با مشاوران متخصص شرکت نوجان مهر تماس بگیرید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر نیاز به مشاوره رایگان دارید شماره تماس خود را برای ما ارسال کنید