عوارض استفاده از دستگاه تصفیه هوا
آیا استفاده از دستگاه تصفیه هوا عوارض دارد؟
۱۰ تیر, ۱۳۹۹

دستگاه تصفیه هوا چه قدر مفید است؟

مفید بودن دستگاه تصفیه هوا
 • در فکر خرید یک دستگاه تصفیه هوا هستید اما هنوز تصمیم قطعی نگرفته‌اید؟
 • مطمئن نیستید که دستگاه تصفیه هوا ارزش سرمایه گذاری دارد یا نه؟
 • تبلیغات مختلف ادعا می‌کنند دستگاه‌های تصفیه هوا تاثیر بسیار زیادی دارند، اما واقعا دستگاه‌های تصفیه هوا تا چه اندازه موثر هستند؟

در این مقاله سعی می‌کنیم به این سوالات پاسخ دهیم تا بتوانید تصمیم درستی بگیرید.

با ما همراه باشید تا بررسی کنیم خرید یک دستگاه تصفیه هوا تا چه اندازه ضروری است.

 

 

سلامتی را به خانواده خود هدیه دهید

برای مشاوره در مورد آلودگی هوا و راهکار های مقابله با آن در فضای داخلی، با ما تماس بگیرید.

آیا دستگاه تصفیه هوا مفید است؟

شاید یکی از متداول‌ترین سوالاتی که درباره دستگاه‌های تصفیه هوا پرسیده می‌شود، این است که آیا واقعا این دستگاه‌ها تاثیری در کیفیت هوا و حفظ سلامتی دارند؟

جواب کوتاه به این سوال، بله است. دستگاه‌های تصفیه هوا می‌توانند بسیار مفید باشند. اما نوع  کیفیت دستگاه اهمیت بسیار زیادی دارد.

در ادامه به بررسی انواع مهم دستگاه تصفیه هوا می‌پردازیم.

انواع مختلف دستگاه تصفیه هوا کدامند؟

انواع دستگاه تصفیه هوا

به طور کلی، واضح است که وظیفه یک دستگاه تصفیه هوا از بین بردن ذرات معلق و پاکسازی هوا است. اما دستگاه‌های تصفیه هوا از دو نوع روش مختلف برای از بین بردن ذرات استفاده می‌کنند:

 • مکش هوا به داخل دستگاه و به دام انداختن ذرات معلق و آزاد کردن هوای پاک از دستگاه
 • آزاد کردن ذراتی مانند ازن به هوا و باردار کردن و از بین بردن ذرات آلاینده در هوا

دستگاه‌های تصفیه هوا با فیلتر هپا و کربن اکتیو

 

فیلتر هپا و کربن اکتیو

دستگاه‌های تصفیه هوایی که از فیلتر هپا و کربن اکتیو استفاده می‌کنند، هیچ گونه ماده جدیدی را به محیط اضافه نمی‌کنند.

فیلتر هپای به کار رفته در این دستگاه‌ها معمولا  از پنبه، فایبرگلاس، فیبر و یا موادی با شبیه به آن ها است. این فیلتر قادر به جذب ذراتی است که با چشم قابل مشاهده نیست.

ذرات PM.25 که چیزی در حدود ۳ میکرون هستند. چشم انسان تنها ذرات بزرگتر از ۱۰ میکرون را می بیند.

این ذرات شامل ویروس ها، باکتری ها و ذراتی از این نوع نیز می شود. فیلتر هپا در صورتی که کیفیت مناسبی داشته باشد تا ۹۹% ذرات آلاینده را جذب می‌کند.

در کنار فیلتر هپا، در این نوع دستگاه‌ها از فیلتر کربن اکتیو استفاده می‌شود. وظیفه اصلی این فیلتر ها حذف عوامل شیمیایی موجود در محیط است.

 

 

به طور کلی استفاده از این دستگاه‌ها می‌تواند گزینه مناسبی برای پاکسازی هوا خانه باشد. اما تنها در صورتی که فیلترها و ساخت دستگاه از کیفیت مطلوبی برخوردار باشد.

دستگاه‌های دارای لامپ UV 

لامپ UV

 

کاربرد اصلی  لامپ UV برای از بین بردن باکتری‌ها است.

اما ظاهرا بیشتر لامپ های UV به دلیل عبور بسیار سریع جریان هوا از فیلتر، قادر به کشتن باکتری ها نیستند.

عملکرد کلی این نوع دستگاه‌ها به این صورت است:

با تابش نور لامپ UV به سطح فیلتر، مولکول های گازی آلاینده شروع به انجام واکنش می‌کنند و پس از تخریب به مولکول های بی خطر تبدیل می شوند.

فرآیندی که با اثرات جانبی همراه است. چراکه ممکن است در مسیر تبدیل آلاینده ها به مولکول های بی خطر، بعضی از مولکول ها به صورت ناقص واکنش دهند و تبدیل به مولکول‌هایی ناشناخته و جدید شوند.

موضوعی که عوارض نامشخص و احتمالا خطرناکی را در پی دارد.

 

 

 

استفاده از این نوع دستگاه‌ها در مراکز درمانی و بیمارستان‌ها توصیه می‌شود و به نظر نمی‌رسد برای مصرف خانگی مناسب باشند.

انواع دیگر دستگاه‌های تصفیه هوا

دستگاه‌های تصفیه هوا انواع دیگری دارند:

 • دستگاه‌های تصفیه هوا یون ساز ( که مکانیزم تصفیه شبیه به لامپ UV دارند)
 • فتوکالیست‌ها
 • الکترواستاتیک‌ها

برای مطالعه بیشتر درباره انواع فیلترهای دستگاه تصفیه هوا کلیک کنید.

 

در نهایت، چرا به دستگاه تصفیه هوا نیاز دارم؟

تنفس هوای پاک با دستگاه تصفیه هوا

در یک روز گرم تابستانی با روشن کردن کولر، هوای محیط را خنک می‌­کنیم. برای تصفیه آب شهری از دستگاه تصفیه آب استفاده می­کنیم و اثرات بهره‌گیری از آن را در مزه­ آب به خوبی حس می­ کنیم.
در این میان، با خریدن یک دستگاه تصفیه هوا مناسب، در صورتی که از بیماری­ های تنفسی رنج ببرید، یا هوای محیط شما شامل مقادیر زیادی از گاز­های شیمیایی یا بو باشد، در کوتاه مدت متوجه اثر استفاده از دستگاه تصفیه هوا خواهید شد.
اما در غیر این صورت ممکن است در یک بازه زمانی کوتاه، تغییر محسوسی را در هوا محیط احساس نکنید.
ممکن است با خواندن جمله بالا با خود بگویید که در این صورت چه نیازی به یک دستگاه تصفیه هوا دارم؟ در ادامه به بررسی پاسخ این سوال می­ پردازیم.

اثرات خاموش آلودگی هوا در دراز مدت بسیار خطرناک است

 

یکی از بزرگترین عوامل تهدید سلامت، آلودگی هوا است.
تنفس در هوای آلوده با بیماری های قلبی و ریوی ارتباط مستقیمی دارد.
در این میان ممکن است در نگاه اول، همچنان خرید یک دستگاه تصفیه هوا ضرورتی نداشته باشد.
چرا که خیلی ­ها می­گویند برای هوا آلوده شهر کاری از دست ما برنمی­ آید و چاره ­ای جز تحمل اثرات ناشی از آن را نداریم.
در جواب این جمله همانطور که گفته شد باید دقت کرد که ما بیش از ۸۰ درصد از روز را در محیط ­های بسته مانند خانه یا محل کار سپری می ­کنیم.
بنابراین هرچند که در حال حاضر امکان از بین بردن تمام اثرات آلودگی هوا وجود نداره، اما همانطور که اثرات مخرب کشیدن یک نخ سیگار در روز، با یک پاکت سیگار قابل مقایسه نیست، اثرات آلودگی هوا در صورت انجام کار هایی برای حل این مشکل با قبل از اون تفاوت های چشمگیری خواهد داشت.
 با خرید دستگاه تصفیه هوا، به جای پرداخت هزینه ­های سنگین ابتلا به بیماری­های خطرناک، تا حد ممکن از سلامتمان محافظت و از ابتلا به بیماری پیشگیری می­ کنیم.

 

 

 

دستگاه تصفیه هوا جاذب آلاینده‌های خطرناک است

 

آلاینده pm 2.5

در میان انواع آلاینده­های موجود در هوا، خطرناک ترین آلاینده ­ها، ذرات بسیار ریز pm 2.5 است که امکان نفوذ به کوچکترین مجاری هوای ریه ها را دارند.
استفاده از یک دستگاه تصفیه هوا با کیفیت که از فیلتر ­هپا مناسب و طراحی استاندارد بهره برده باشد، تا مقادیر بسیار زیادی امکان حذف این ذرات از محیط را خواهد داشت.
همچنین یک دستگاه تصفیه هوا مناسب با بهره­ گیری از یک فیلتر کربن اکیتو مناسب، در کاهش آلاینده­ های VOC موثر خواهد بود.
در نتیجه استفاده از یک دستگاه تصفیه­ هوا که از کیفیت لازم برخوردار باشد و وظیفه خود را به درستی انجام دهد، در کاهش آلودگی­ هوا نقش بسیار مهمی ایفا می­ کند.

 

 

کودکان و سالمندان و افراد مبتلا به آسم و آلرژی نیاز بیشتری به هوا پاک دارند

بیماری‌های تنفسی در اثر آلودگی هوا

گروهی از بیماری­­های تنفسی موسوم به  (COPD) که شامل آسم شدید نیز می­شود، ماهیت پیش­رونده دارند  و هرچه فرد مبتلا بیشتر در معرض عوامل تحریک­ کننده محیط قرار گیرد احتمال افزایش شدت بیماری بیشتر می شود.
بنابراین استفاده از دستگاه تصفیه هوا و  کم کردن عوامل خطرزا درست مثل روش ­های دیگر مانند به تغذیه مناسب به خصوص در روزهای آلوده و اصلاح الگو زندگی، هرچند که منجر به درمان این بیماری­ها نمی شود اما در جهت کنترل آن ها کمک بسزایی خواهد نمود.
همچنین با بهبود کیفیت هوا محیط شرایط بهتری را برای گروه­های حساس مانند مادران باردار، کودکان و سالمندان، فراهم می ­کنیم.
ضمن اینکه طبق آمار که سایت Homeariguides به آن اشاره می‌کند، در آمریکا حدود ۲۴ میلیون فرد مبتلا به آسم و آلرژی وجود دارد. به نظر نمی‌رسد با توجه به مشکل آلودگی هوا در کشور ما، وضعیتمان چندان تفاوتی داشته باشد.
بنابراین مراقبت و پیشگیری از بیماری‌های تنفسی اهمیت بسیار زیادی دارد و یکی از راهکارهای مناسب برای آن، استفاده از دستگاه‌های تصفیه هواست.

چگونه یک دستگاه تصفیه هوا مناسب انتخاب کنیم؟

به طور کلی در نظر گرفتن نکات زیر در خرید یک دستگاه تصفیه هوا به شما کمک می‎‌کند تا در انتخاب یک محصول باکیفیت دچار سردرگمی نشوید:
 • فیلتر، قلب دستگاه تصفیه هوا

فیلترهای دستگاه تصفیه هوای باکیفیت

همانطور که در این مقاله عنوان شد، فیلترهای دستگاه تصفیه هوا مهم‌ترین نقش را در فرآیند تصفیه ایفا می‌کنند.

استفاده از دستگاه‌های تصفیه هوایی که از فیلتر هپا و کربن اکتیو برای پاکسازی هوا بهره می‌برد، گزینه مناسبی به نظر می‌رسد. این نوع دستگاه‌ها و ماده جدیدی را به محیط اضاقه نمی‌کنند و عوارض احتمالی به همراه ندارند.

حجم فیلترهای یک دستگاه تصفیه هوا تعیین کننده میزان کارایی دستگاه است. بسیاری از دستگاه های موجود در بازار، با وجود استفاده از فیلترهای هپا و کربن اکتیو، به دلیل حجم پایین فیلتر ها پس از یک دوره‌ی بسیار کوتاه کارایی خود را از دست می دهند.

هنگام خرید دستکاه تصفیه هوا از کیفیت و حجم قیلتر های به کار رفته اطلاعات دقیقی کسب کنید.

معمولا فیلتر هپا و کربن اکتیو باکیفیت بستگی به شرایط محیط و ظرفیت فیلتر بین یک تا دو سال دوام دارند.

 

 

 • طراحی متناسب با اقلیم، ویژگی بسیار مهم

 

آلودگی هوای تهران

 

نوع آلودگی در هر شهری متفاوت است. یک دستگاه تصفیه هوا مناسب باید توانایی جذب انواع آلاینده ها را داشته باشد.

برخی از دستگاه‌های خارجی که از طریق واردات به بازار کشورمان می‌آیند برای اقلیم و شرایط جوی ایران، کارایی لازم را ندارند.

در این میان تولیدکنندگان بومی مانند نوجان مهر سعی دارند تا دستگاه‌های خود را متناسب با آب و هوای کشور بومی‌سازی کنند. این کار به عملکرد بهتر دستگاه کمک بسیار زیادی می‌کند.

فرآیند تصفیه هوا بکار گرفته در این نوع دستگاه‌ها (فیلتراسیون سه مرحله ای) برگرفته از برندهای معتبر جهانی متخصص در این زمینه می باشد و با اعمال تمهیداتی برای کاربرد در شرایط پر گرد و خاک اغلب اقلیم های رایج در کلانشهرهای ایران بهینه شده است.

 

 

 • فن دستگاه تصفیه هوا

یکی دیگر از بخش‌های بسیار مهم دستگاه تصفیه هوا داشتن فن باکیفیت است. فن دستگاه تصفیه هوا با مکش مقدار مناسبی از هوا به داخل دستگاه، زمینه شروع پاکسازی هوا را مهیا می‌کند.

برای آنکه یک دستگاه از فن مناسب استفاده کند، لازم است اندازه مناسبی داشته باشد. بسیاری از دستگاه‌های موجود در بازار که انداره کوچکی دارند، در درون دستگاه فضای کافی برای استفاده از یک فن قدرتمند را ندارند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انتخاب یک دستگاه تصفیه هوا مناسب، می‌توانید نگاهی به مقاله راهنمای خرید دستگاه تصفیه هوا بیاندازید.

 

جمع بندی

جمع بندی مقاله مفید بودن دستگاه تصفیه هوا

 

در این مقاله درباره موضوعات مختلفی صحبت کردیم که در آخر می‌توانیم همه آن‌‎ها را در چند جمله جمع بنذی کنیم:

 • نباید حتما فردی مبتلا به بیماری‌های تنفسی در خانه داشته باشید تا خرید دستگاه تصفیه هوا اهمیت داشته باشد. آلودگی هوا برای سلامتی همه اعضای خانواده خطراتی را ایجاد می‌کند که با استفاده از یک دستگاه تصفیه هوا مناسب می‌توان تا حد زیادی پیشگیری لازم را انجام داد.
 • فیلترهای هپا می‌توانند تا ۹۹% از آلاینده‌های محیط را جذب خود کنند. انتخاب دستگاهی که از این نوع فیلترها استفاده می‌کند، می‌تواند گزینه مناسبی برای پاکسازی هوا باشد.
 • دستگاه‌های تصفیه هوا فایده دارند! تنها در انتخاب نوع مناسب آن‌ها دقت کنید. آلودگی هوا تردید ندارد، چاره دارد. به سلامتی خود و اعضای خانوادتان اهمیت دهید.

 

برای  کسب اطلاعات بیشتر درباره دستگاه‌های تصفیه هوا می‌توانید به سایت نوجان مراجعه کنید و با ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر نیاز به مشاوره رایگان دارید شماره تماس خود را برای ما ارسال کنید