دستگاه تصفیه هوا

دستگاه های تصفیه هوا بسیاری در بازار وجود دارند و تبلیغات بسیاری درباره انواع مختلف فیلترها و برندها می شود. واقعیت این است که خرید یک دستگاه تصفیه هوا مناسب، با این حجم از پراکندگی اطلاعات کار راحتی نیست. در این مقاله به صورت کامل و جز به جز، تمام نکاتی که لازم است برای انتخاب یک دستگاه تصفیه هوا بدانید را بررسی کرده ایم

اما چگونه می توان یک دستگاه تصفیه هوا مناسب را انتخاب کرد؟ و اصلا مزیت های داشتن یک دستگاه تصفیه هوا چیست؟

دستگاه تصفیه هوا نوجان N300 با طراحی زیبا و مدرن و در عین حال کارایی پرقدرت، یک انتخاب بسیار مناسب به شمار می‌آید. این دستگاه تمام آلاینده های موجود در هوا از جمله آلاینده های شهری، گازهای شیمیایی ساختمان ها و عوامل حساسیت زا را از بین می برد.
نوجان N300 از دو فیلتر باکیفیت هپا و کربن اکتیو برای پاکسازی هوا استفاده می‌کند و بر خلاف برخی از تصفیه کننده هایی که گاز ازن تولید می‌کنند، هیچ گونه ماده جدیدی را به محیط اضافه نمی‌کند .

دستگاه تصفیه هوا نوجان ساخت ایران

دستگاه تصفیه هوا مدل نوجان N300

فهرست مطالب

آیا دستگاه تصفیه هوا واقعا مفید است؟

ما برای پیشگیری از ابتلا به بیماری های مختلف و حفظ سلامتی کار های مختلفی را انجام می دهیم. ورزش می کنیم تا بدن قدرتمندی داشته باشیم و مسواک می زنیم تا دندان هایمان سالم بماند.

از دستگاه های تصفیه آب برای تصفیه آب شهری استفاده می کنیم. در این میان، یک خطر بسیار بزرگ با عواقب شدیدش را به دست فراموشی سپرذیم. آلودگی هوا. یکی از مهم ترین عوامل تهدید کننده سلامت ما.

تصفیه هوا چه کمکی به ما می کند؟

چرا در محیط‌ های بسته‌ی خانگی نیاز به تصفیه هوا داریم؟

آلودگی هوا خانه

متاسفانه در اکثر شهر‌های بزرگ ایران آلودگی هوا به عنوان یک معضل زیست محیطی و تهدیدکننده سلامتی شناخته شده است. عمده این آلودگی ها ناشی از کارخانه‌های صنعتی، وسایل نقلیه، گرمایش ساختمان‌ها و ریزگرد‌ها می‌باشد.

 

با اندازه گیری میزان آلاینده‌ها، به سادگی متوجه می‌شویم که میزان این آلاینده‌ها در محیط های بسته خانگی، تفاوت چندانی با بیرون ندارد. براساس تحقیقات، علاوه بر آلاینده های هوای بیرون، در هوای داخل منازل نیز آلاینده های متنوعی دیده می شود که بعضی از آن ها به مراتب خطرناک تر هستند.

شاید به همین دلیل است که شهروندان کشورهای توسعه یافته و پیشرفته با هوایی پاک تر همچنان به استفاده از دستگاه های تصفیه هوای خانگی اقدام می کنند.

می‌توان گفت تهدید نخست (آلاینده های هوای خارج منزل) آشکار و پر هیاهو و تهدید دوم (آلاینده های شیمیایی داخل خانه) خاموش و موزیانه، ما را درگیر هزینه‌ی سنگین درمان بیماری های تنفسی کرده و باعث کاهش میانگین طول عمر ما شهرنشینان می‌شود.

استفاده از گیاهان تا چه حد در تصفیه هوا موثر است؟

گیاه تصفیه کننده هوا

همه ما کم و بیش اطلاعاتی مبنی بر نتایج مثبت تحقیقات ناسا در خصوص استفاده از گیاهان سبز آپارتمانی برای تصفیه هوا در ایستگاه های فضایی را شنیده ایم و در عملکرد موثر گیاهان برای تصفیه هوا جای شکی نیست.

ولی لازم به ذکر است که شرایط استفاده ناسا در یک محیط تحت مدیریت کامل نظیر یک ایستگاه فضایی کمترین شباهتی به محیط یک خانه در شهرهای آلوده ما ندارد. سرعت کند و محدودیت در جذب آلاینده ها توسط گیاهان، آن را به راه حلی خوب ولی ناکافی مبدل میسازد.

 

 

درباره گیاهان تصفیه کننده هوا بیشتر بخوانید

در ادامه با مزیت‌های استفاده از دستگاه تصفیه هوا بیشتر آشنا می‌شویم.

 

۱- تصفیه هوا برای کنترل آسم و آلرژی

فرد مبتلا به آسم

گروهی از بیماری های تنفسی به نام (COPD) که شامل آسم شدید نیز می شود، بیماری هایی بسیار پیش رونده هستند و اگر بیماران در معرض عوامل تحریک کننده قرار گیرند، دچار حملات بسیار شدیدی می شوند. علاوه بر این، در محیط هایی که ذرات معلق بیشتری وجود دارد، آلرژی نیز تشدید می شود.

بنابراین برای پیشگیری از عوارض ناشی از آلوده بودن هوای محیط و همچنین کاهش علائم آلرژی لازم است هوای محیط تا حد امکان پاکیزه باشد.

استفاده از دستگاه تصفیه هوا و  کم کردن عوامل خطرزا، هرچند که منجر به درمان این بیماری­ ها نمی شود اما در جهت کنترل آن ها کمک بسزایی خواهد

 نمود.

۲- تصفیه هوا برای کاهش اثرات آلودگی شهرهای شلوغ و پرآلاینده

هوای آلوده شهر ها

سازمان جهانی بهداشت طبق گزارشی که در سال ۲۰۱۲ اعلام کرد، ۳.۷ مرگ میر هایی که در همان سال اتفاق افتاده ( شامل ۱۶% از مرگ هایی که بر اثر سرطان ریه اتفاق می افتد و همینطور ۲۹% از افرادی که بر اثر بیماری های قلبی جان خود را از دست دادند) با آلودگی هوا شهری ارتباط مستقیم داشته است.

ممکن است با وجود آگاهی از اثرات متعدد آلودگی هوا هچنان عده ای بگویند که خرید دستگاه تصفیه هوا کمک چندانی به حل این مشکل نمی کند. چرا که کاری برای پاکسازی هوا آلوده شهر از دست ما برنمی­ آید و چاره ­ای جز تحمل نداریم.

در جواب این جمله همانطور که گفته شد باید دقت کرد که ما بیش از ۸۰ درصد از روز را در محیط ­های بسته مانند خانه یا محل کار سپری می ­کنیم و طبق آمار سازمان محیط زیست ایالات متحده آمریکا، آلودگی در محیط های بسته می­ تواند تا پنج برابر بیشتر از محیط­ های آزاد باشد.

بنابراین با خرید یک دستگاه تصفیه هوا، به جای پرداخت هزینه ­های سنگین ابتلا به بیماری­های خطرناک، تا حد ممکن از سلامتمان محافظت و از ابتلا به بیماری پیشگیری می­ کنیم. دستگاه های تصفیه هوا در صورت استفاده از مکانیزم درست تصفیه هوا و داشتن کیفیتی مناسب قادرند تا ۹۹% از آلاینده های محیط را جذب و پاکساری کنند.

۳- تصفیه آلودگی های شیمیایی و افزایش کیفیت هوا

دستگاه تصفیه هوا برای بو

مواد شوینده، چسب ها، رنگ ها و رزین ها، خوش‌بو کننده ها، مصنوعات چوبی و وسایل دکوراتیو خانه ها همچون پوشش های کف همگی منشا انتشار گازهای شیمیایی در هوا هستند. ترکیبات آلی فرار (VOC) مانند فرمالدهید، آزبست‌ها و دود سیگار نیز از آلاینده های متداول شیمیایی در منازل به شمار می روند.

یکی از وظایف اصلی دستگاه های تصفیه هوا، جذب این نوع آلودگی ها با استفاده از فیلتر کربن اکتیو است.

۴- تصفیه بو به همراه تصفیه هوا

آلودگی شیمیایی در خ

ممکن است حیوان خانگی داشته باشید که باعث وجود بوی بد در محیط باشد. علاوه بر آن با پخت و پز روزانه و بازیافت و تمام کار های دیگر خانه بو هایی تولید می شوند که خوشایند نیستند.

استفاده از خوشبوکننده های هوا نه تنها مشکلی را حل نمی کند بلکه خود به عنوان یک آلودگی شیمیایی شناخته می شود.

بنابراین استفاده از دستگاه های تصفیه هوا مطمئن ترین راه از بین بردن بوی بد در خانه و یا محیط های بسته دیگر است.

 

 

۵- فایده های دیگر دستگاه تصفیه هوا

دستگاه های تصفیه هوا علاوه بر فواید ذکر شده، مزایای دیگری نیز دارند:

 • آلودگی هوا رابطه مستقیمی با دوران بارداری دارد.  تصفیه هوا با افزایش کیفیت هوای محیط، باعث پیشگیری از عوارض آلودگی هوا می شود.
 • کیفیت مطلوب هوا باعث افزایش بازدهی کارمندان می شود.
 • تصفیه هوا باعث کاهش حساسیت حیوانات خانگی می شود.

برای مطالعه بیشتر در منبع انگلیسی زبان اینجا کلیک کنید.

اما کاربرد دستگاه های تصفیه هوا در کدام محیط ها بیشتر است؟

کاربرد دستگاه تصفیه هوا

به فواید دستگاه های تصفیه هوا اشاره کردیم. این دستگاه ها در ابعاد و اندازه های مختلف و با به کارگیری از فیلتر های متفاوت، در جاهای مختلفی کارایی دارند که در ادامه به این کاربرد ها اشاره می کنیم:

 

دستگاه تصفیه هوای خانگی برای منازل مسکونی

تصفیه هوا خانه

همانطور که گفته شد با توچه به اینکه علاوه بر آلاینده هایی که از طریق در ها و پنجره ها وارد محیط های بسته می شوند، منشا بسیاری از آلودگی ها درون محیط داخلی ساختمان ها قرار دارد و  آلودگی در محیط های بسته می تواند تا پنج برابر بیشتر از محیط بیرون باشد.

علاوه بر آن شرایط برای گروه های حساس تر مانند کودکان و سالمندان و یا زنان باردار بسیار سخت تر است و عوارض ناشی از این مشکل تهدید جدی تری برای سلامت این دسته از افراد به شمار می رود.

دستگاه های تصفیه هوا با افزایش کیفیت هوای خانه، باعث افزایش سلامتی تمام اعضای خانواده می شوند.

 

دستگاه های تصفیه هوا برای اتاق نوزاد و مادران باردار

تصفیه هوا برای زنان باردار و کودکان

امکان تماس ذرات آلاینده با نوزاد، از طریق اندام های تنفسی مادر وجود دارد. تنفس هوای آلوده در دوران بارداری می تواند منشا بسیاری از بیماری ها از جمله تولد نوزدان کم وزن، آسم و اوتسیم باشد.

در دوران بارداری لازم است مادر با تغذیه مناسب، استفاده از گیاهان آپارتمانی و مواردی از این دست از سلامتی خود و نوزاد محافظت کند.

علاوه بر آن با می توان با خرید یک دستگاه تصفیه هوا مناسب و افزایش کیفیت تنفس، از بروز مشکلات متعدد بر اثر این مشکل، پیشگیری کرد.

 

 

دستگاه تصفیه هوا برای صنایع شیمیایی

تصفیه هوا در صنعت

شرایط بسیار سختی برای کارکنان آلوده شیمیایی  وجود دارد و کارکنان این مجموعه ها نسبت به کیفیت هوایی که تنفس می کنند، شکایت های فراوانی دارند.

بسیاری از بیماری های تنفسی و قلبی و عروقی به صورت تدریجی شکل می گیرند و این موضوع تهدید بسیار جدی برای افراد در معرض آلودگی های صنعتی به صورت طولانی مدت وجود دارد.

برخلاف ادعای های برخی سازندگان دستگاه تصفیه هوا، تصفیه هوا محیط با استفاده از ازن نه تنها به حل این مشکل کمکی نخواهد کرد، بلکه باعث افزایش مشکلات نیز می شود.

تنها راه حل منطقی، استفاده از دستگاه های تصفیه هوا صنعتی است که از فن قدرتمند همراه با فیلتر های الیافی استفاده کرده است.

 

 

سایر کاربرد های دستگاه تصفیه هوا

علاوه بر مواردی که بررسی شد، دستگاه های تصفیه هوا کاربرد های دیگری نیز دارند:

برای هرکدام از این کاربرد ها، دستگاه تصفیه هوای مشخصی وجود دارد. در ادامه با ما همراه باشید تا به معرفی انواع دستگاه های تصفیه هوا بپردازیم.

انواع دستگاه تصفیه هوا

دستگاه های تصفیه هوا در ابعاد و شکل های مختلف و برای کاربرد های مختلفی ساخته شده اند.در ادامه به بررسی انواع دستگاه های تصفیه هوا می پردازیم:

دستگاه تصفیه هوای قابل حمل

طبیعتا هرچه اندازه ی یک دستگاه کوچک تر باشد، حمل آن آسان تر خواهد بود. البته درنظر گرفتن چند نکته در این رابطه بسیار مهم است:

 • با کوچک بودن اندازه ی دستگاه، فن دستگاه نیز کوچک می شود و قدرت دستگاه کمتر خواهد بود.
 • با کوچک بودن دستگاه اندازه فیلتر ها و در نتیجه ظرفیت آن ها کمتر خواهد بود.
 • با کم شدن حجم فیلترها، نیاز دستگاه به تعویض آن ها در بازه های زمانی کوتاه تر، بیشتر می شود.

بنابراین دستگاه خانگی را انتخاب کنید که با اندازه ی مناسب، از فیلتر های بزرگ و فن پرقدرت بهره گیرد.

دستگاه های تصفیه هوا کوچک هیچ تاثیری در رفع مشکل شما نخواهند داشت چرا که بدون استفاده از حجم بالای فیلترها و به تبع آن یک فن پر توان، نمی توان هوا را مورد تصفیه قرار داد.
قیمت پایین و کوچک بودن سایز دستگاه بسادگی حاکی از عدم کارایی آن است.

دستگاه های تصفیه هوای مرکزی در سیستم تهویه ساختمان

تصفیه هوا در سیستم تهویه هوا

دستگاه های هوایی که از سیستم های فیلتراسیون استفاده می کنند، در سیستم های تهویه ساختمان ها به کار می روند.

این دستگاه ها از سیستم های متنوعی از جمله فیلتر هپا استفاده می کنند.

این دستگاه ها می توانند سرمایشی یا گرمایشی نیز باشند.

 

 

 

دستگاه تصفیه هوای خودرو

هوای داخل خودرو به دلایل مختلفی بسیار آلوده است و ماندن افراد مبتلا به بیماری های خاص از جمله بیماری قلبی و تنفسی به صورت طولانی مدت در خودرو ها، بسیار خطرناک است.

علاوه بر آن ممکن است افراد در خودرو سیگار بکشتد و یا از خوشبوکننده ها استفاده کنند که این عوامل نیز بر آلودگی هوای داخل خودرو اضافه می کند.

اما دستگاه های تصفیه هوای خودرو کمکی به بهبود کیفیت هوای خودرو ها نمی کنند و تنها ذهن مصرف کننده را آرام می سارند. این دستگاه ها به طور غیر استانداردی کوچک هستند و عملا توانایی مکش هوای داخل خودرو به درون دستگاه و در ادامه تصفیه هوا با استفاده از فناوری های فیلتراسیون با کیفیت را ندارند.

در روز های آلوده و شلوغ سعی کنید رفت و آمد خود را با خودرو ها کمتر کنید تا از عوارض خطرناک آلودگی هوا در امان بمانید و به کارایی این محصولات اعتماد نکنید.

دستگاه تصفیه هوای دیواری

دستگاه تصفیه هوا دیواری

بعضی از دستگاه های تصفیه هوا به دلایل متفاوتی بر روی دیوار نصب می شوند. یکی از مهم ترین این دلایل استفاده از آن ها در مراکز آموزشی یا محیطی است که می خواهیم دستگاه به دور از دسترس کودکان مورد استفاده قرار گیرد.

یا ممکن است به دلیل اهمیت جذب آلاینده های ۲.۵ میکرون، لازم باشد دستگاه در یک ارتفاع مناسب تصب شود. در این صورت از دستگاه های دیواری استفاده می شود.

 

 

 

انواع دیگر دستگاه های تصفیه هوا

انواع دیگری از دستگاه تصفیه هوا نیز وجود دارد:

 • اکسیژن ساز
 • ذستگاه تصفیه هوا برای دامداری ها
 • دستگاه تصفیه هوا برای گلخانه ها
 • دستگاه های ازن ساز برای مراکز درمانی

با کلیک روی لینک می‌توانید مقاله کامل انواع دستگاه تصفیه هوا را مطالعه کنید

 

فناوری های مورد استفاده در دستگاه های تصفیه هوا : دستگاه تصفیه هوا چگونه کار می‌کند؟

به طور کلی فناوری های مورد استفاده در دستگاه های تصفیه هوا به دو دسته تقسیم می شوند:

 • سیستم های غیرفعال

در این سیستم ها برای جذب ذرات معلق هوا از فیلترهای الیافی و برای جذب گازهای شیمیایی از مواد جاذب نظیر کربن اکتیو استفاده می شود. بدین ترتیب، این اطمینان وجود دارد که هیچ عنصر جدیدی در خروجی این سیستم ها به هوا اضافه نمی شود و به همین جهت آرامش خاطر در عملکرد آنها وجود دارد. تنها ایراد آن لزوم تعویض دوره ای فیلترها است.

 • سیستم های فعال 

در گروه دوم سعی شده است تا با استفاده از تکنیک های متعددی نظیر یونیزاسیون هوا، لامپ UV  و فیلترهای کاتالیستی، بدون نیاز به جذب آلودگی در داخل دستگاه، صرفا با تغییر ماهیت آلودگی، از خطرات آن بر سلامتی انسان کاسته شود. در نگاه اول ممکن است این روش بسیار جذاب بنظر آید از این بابت که تعویض فیلتر در آن وجود ندارد. ولی بررسی های دقیق تر نشان میدهد که اول اجزا آن دارای طول عمر می باشد و ثانیا عملکرد آن از جنبه های مختلف زیر سوال است.

فیلتراسیون

فیتلر های تصفیه هوا

فیلتر ها یکی از اثرگذار ترین موارد روی قیمت دستگاه های تصفیه هوا هستند. به طور کلی در یک دستگاه تصفیه هوا با کیفیت از سه نوع فیلتر استفاده می شود:

 • فیلتر اولیه: این فیلتر با جذب ذرات بسیار درشت مانند پرز و مو و گرد و غبار محیط عمر فیلتر های هپا و کربن اکتیو  بیشتر می کند. چراکه فیلتراولیه با جذب آلاینده های درشت، راه ورود آن ها به مراحل بعدی را سد می کند.
 • فیلتر هپایکی از پراستفاده ترین و مرغوب ترین فیلترها در فرایند تصفیه هوا، فیلتر های الیافی است. فیلترهپا یکی از فیلترهای الیافی است. این فیلتر ها قابیلت جذب ۹۹% آلاینده های محیط را دارند و بر خلاف بسیاری از تبلیغات گمراه کننده، امکان شست و شوی آن ها وجود ندارد و باید پس از اتمام ظرفیتشان تعویض شوند.
 • فیلتر کربن اکیتواز فیلتر کربن اکتیو به عنوان مکملی برای فیلتر های هپا و برای جذب گاز های شیمیایی و بو ها استفاده می شود.قدرت و عمر یک فیلتر کربن اکتیو به میزان جاذبی است که در آن بکار رفته.

اهمیت میزان جاذب شیمیایی به کار رفته در دستگاه تصفیه هوا

از فروشنده بخواهید در مورد وزن کربن اکتیو درون فیلترهای دستگاه توضیح دهد و مطمئن باشید که حداقل وزن لازم برای یک دستگاه خانگی ۲ کیلوگرم و بیشتر است.

فیلترهای کربن اکتیو با وزن تقریبی ۱۰۰ گرم در بیشتر دستگاه های نامرغوب موجود در بازار در زمانی کمتر از ۳ ماه توانایی جذب بو را از دست می دهند.

برای خواندن مقاله فیلترهای دستگاه تصفیه هوا کلیک کنید

اشعه ماورا بنفش یا UV

لامپ UV

در این روش با تابش لامپ UV به سطح فیلتر و واکنش مولکول های گازی، تبدیل این مولکول ها به ذرات بی خاطر انجام می شود. مشکل بزرگ این فرآیند این است که احتمال تبدیل ناقص این مولکول ها و در نتیجه اضافه شدن ذرات پرخطر و ناشناخته به محیط وجود دارد.

هرچند که این روش به تعویض فیلتر نیازی نیست اما با استریل کردن محیط، سیستم ایمنی بدن با کاهش توانایی در واکنش به بیماری ها رو به رو می شود. علاوه بر آن طول عمر این لامپ­ها محدود است و باید در کمتر از یک سال، کارایی خود را در صورتی که تعویض نشوند، از دست می دهند.

این سیستم ها برای مراکز درمانی و بهداشتی که با خطر عفونت مواجه هستند استفاده می گردد و در محیط های بسته ای مانند خانه یا دفتر کار، نه تنها مفید نیست که سد راهی برای عملکرد درست سیستم دفاعی بدن محسوب می شود.

یون ساز یا تولیدکننده یون منفی

یون ساز ها در تصفیه هوا

اساس عملکرد این روش مبتنی بر تولید یون و رهاسازی آن در هوا است تا بتواند از این طریق ذرات معلق موجود در هوا را داری بار الکتریکی کرده، به یکدیگر و یا سطوح مجاور چسبانده و بدین ترتیب آن ها را از هوا جدا کند. ولی متاسفانه همان چیزی که تولید یون در هوا می کند، ناخواسته باعث تبدیل اکسیژن موجود در هوا به ازن نیز می شود.

استفاده از این دستگاه ها در فضاهای بسته منجر به افزایش بیش از حد مجاز غلظت ازن خواهد شد که خود به عنوان یک آلاینده جدید به بافت ریه آسیب می رساند و باعث بروز مشکلاتی چون درد قفسه سینه، سرفه و سوزش گلو می شود.

یک دستگاه تصفیه هوای مناسب باید به حذف و کاهش آلاینده ها اقدام کند نه اینکه خود آلاینده های جدیدتری به هوا اضافه کند.

 

 

سنسورهای سنجش میزان آلودگی

یکی ار ویژگی هایی که درباره ی آن تبلیغات زیادی انجام می شود سنسور ها هستند. درباره ی عملکرد صحیح سنسور ها به دلایل مختلف تردید های زیادی وجود دارد.

دلیل این مشکل آن است که دستگاه برای تشخیص میزان آلودگی تنها هوای اطراف دستگاه را معیار قرار می دهد و آلودگی که دور از دستکاه وجود دارد نادیده گرفته می شود.

تنها سنسوری مورد اطمینان است که سنجش آلودگی را دور از دستگاه انجام دهد. این سنسور ها به دلیل هزینه بالا در دستگاه های تصفیه هوا استفاده نمی شوند.

فن ها و دمنده ها

فن دستگاه تصفیه هوا

میزان فضای تحت پوشش  یک دستگاه تصفیه هوا، میزان فضایی است که دستگاه می تواند در یک ساعت تصفیه کند. این میزان مستقیما به فن دستگاه وابسته است.

دستگاهی را انتخاب کنید که علاوه بر داشتن یک فن قدرتمند، صدای کمی نیز تولید کند. به طور کلی دستگاهی که بتواند در یک ساعت، فضایی ۱۰۰ متری را بدون مزاحمت تصفیه کند، دستگاهی مناسب است.

زیاد بودن قدرت فن دستگاه تاثیر چندانی روی میزان برق مصرفی دستگاه ندارد. در شرایط عادی یک دستگاه تصفیه هوا به اندازه ی یک لامپ کم مصرف برق استفاده می کند.

 

 

دستگاه های بی صدا و کم صدا

دستگاه های تصفیه هوا به طور کلی صدای چندانی ندارند. اما برای اطمینان دستگاهی را انتخاب کنید که در دور متوسط بین ۳۰ تا ۴۰ دسیبل صدا تولید کند. این صدا به اندازه‌ای است که تنها در سکوت مطلق خانه به سختی قابل شنیدن می‌باشد.

 

تصفیه هوا با فناوری نانو

فیلتر های فتوکاتالیستی

یکی دیگر از فیلترهای تصفیه هوا، نانو فتوکاتالیستی است. در این روش، لامپ UV وظیفه فعال کردن سطح آغشته به اکسیدهای تیتانیوم را برعهده دارد، تا با فعال شدنشان با آلاینده ­های هوا واکنش نشان دهند و منجر به تجزیه و شکست آن ها شوند و  انتظار می ­رود تا با انجام این مراحل، این آلاینده به عواملی بی خطر تبدیل گردند.

در مورد عملکرد این فرآنید شک و ترید های زیادی وجود دارد. ادعای سازندگان این دستگاه ها این است که در این روش جذب آلاینده هایی که سیستم های جاذب گازی توانایی جذبشان را ندارند صورت می گیرد.اما شواهد نشان می دهد در این روش احتمال تبدیل ملکول های بی خطر به ذرات ناشناخته و پرخطر بسیار زیاد است.

عمر کوتاه لامپ UV به کار رفته در این سیستم­ ها یکی دیگر از نقاط ضعف آن ها است. لامپ به کار رفته در این سیستم ­ها مادام العمر نیستند و پس از یک سال با افت شدید میزان پرتودهی، نیاز به تعویض خواهند داشت.

دستگاه های تصفیه هوا از چه فیلترهایی برای تصفیه هوا استفاده می کنند؟

فیلترهای دستگاه تصفیه هوا

فیلتر ها مهم ترین بخش یک دستگاه هستند. هر جه ظریفت و کیفیت ساخت آن ها بیشتر باشد، جذب آلاینده ها بهتر انجام می شود. فیلتر های باکیفیت باید توانایی جذب ذرات آلاینده بسیار کوچک محیط نظیر آلاینده های شهری را داشته باشند.

انواع محتلف فیلتر ها شامل موارد زیر است:

فیلتر هپا

فیلتر های الیافی هپا، قابلیت جذب ۹۹% از ذرات بسیار ریز PM 2.5 را دارند.

فیلتر های هپا برخلاف ادعایی که برخی از تبلیغات درباره ی قابلیت شست و شو فیلتر هپا و مادام العمر بودنشان دارند، باید در زمان های مشخص تعویض گردند تا دستگاه با افت کیفیت همراه نباشد.

فیلتر کربن فعال

همانطور که گفته شد این فیلتر ها برای جذب آلاینده های گازی و شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد. وزن این فیلتر ها تاثیر مستقیمی بر روی عملکردشان دارد.

هرچه وزن جاذب کربنی که در این فلیتر ها استفاده شده بیشتر باشد، ظرفیت فیلتر برای جذب ذرات معلق بیشتر است و در نتیجه بازه های زمانی تعویض فیلتر طولانی تر خواهد بود.

بسیاری از دستگاه های موجود در بازار تنها ۱۰۰ گرم از این جاذب را استفاده می کنند. در صورتی که مقدار مناسب استفاده از جاذب های کربن بین ۱ تا ۲ کیلوگرم است.

فیلتر گرد و غبار

این فیلتر ها به عنوان محافظی برای فیلتر های هپا و کربن مورد استفاده قرار می گیرند.

با جذب ذرات بسیار درست مانند پرز و مو توسط این فیلتر ها، ظرفیت فیلتر های هپا و کربن اکتیو توسط ذرات بسیار درشت پر نمی شود و این فیلتر ها جذب ذرات بسیار ریز و تصفیه هوا را به انجام می رسانند.

فیلتراسیون سه مرحله ای

فیلتراسیون سه مرحله ای

بر اساس روند کلی طراحی دستگاه های تصفیه هوا بنظر میرسد بهترین ترکیب فیلتر برای یک دستگاه خانگی شامل یک پیش فیلتر ذرات معلق درشت، یک فیلتر کربن اکتیو برای بو و گازهای شیمیایی و در نهایت یک فیلتر هپا برای ذرات معلق بسیار ریز می باشد.

این فیلتراسیون سه مرحله ای نام دارد و یک دستگاه قوی می تواند از این چیدمان فیلتر در دو سمت مکش بهره ببرد و ظرفیت و عمر فیلتر ها را بالاببرد.

ولی بر خلاف بسیاری از تبلیغات تعداد مراحل بالای فیلتراسیون اصلا لازم نیست و بسیاری از این فیلترها منجر به هیچ گونه بهبود واقعی در کیفیت هوا نمیشوند.

قیمت دستگاه تصفیه هوا و عوامل تاثیرگذار بر قیمت

 
بازار دستگاه های تصفیه هوا انتخاب های متععدی به خریداران می دهد و این حجم تنوع، ممکن است شما را در دریای برند های مختلف غرق کند.
در ادامه به بررسی عوامل تاثیرگذار بر روی قیمت دستگاه ها می پردازیم:
 

دستگاه های تصفیه هوای ارزان

دستگاه های تصفیه هوا کوچک هیچ تاثیری در رفع مشکل شما نخواهند داشت چرا که بدون استفاده از حجم بالای فیلترها و به تبع آن یک فن پر توان، نمی توان هوا را مورد تصفیه قرار داد.

قیمت پایین و کوچک بودن سایز دستگاه بسادگی حاکی از عدم کارایی آن است

حجم فیلتر ها و زمان لازم برای تعویض فیلتر

خجم فیلتر ها، بازه های زمانی تعویض فیلتر را مشخص می کنند. این بازه زمانی برای فیلتر های هپا و کربن اکتیو نباید کمتر ار یک سال باشد.

در شرایط عادی برای اکثر شهر های ایران به جز مناطق بسیار آلوده مانند خوزستان پیش فیلتر ها ظرف شش ماه تا یک سال و فیلتر های کربن و هپا در فواصل یک تا دو سال تعویض می شوند.

گارانتی و خدمات پس از فروش

برند های مختلف، شرایط خاص خود را برای ارائه خدمات پس از فروش دارند. این مسئله طبیعتا بر روی قمیت دستگاه تاثیرگذار است.

برای مثال دستگاه های نوجان، هجده ماه گارانتی تعویض دستگاه و ده سال تعویض قطعات دارد.

کیفیت ساخت و ماندگاری

کیفیت ساخت هرمحصول و جنس اجرای به کار رفته در آن بدون شک بر روی قیمت آن، بسیار موثر است.

برای آنکه دستگاهی باکیفیت داشته باشید، تصفیه هوا خود را از برند های متخصص این حوزه انتخاب کنید و نه شرکت هایی که خانواده محصول را ارائه می دهند و به صورت تخخصی راهکار پاکسازی هوا را ارائه نمی دهند.

درباره قیمت دستگاه تصفیه هوا بیشتر بخوانید

تبلیغات گمراه کننده و باورهای اشتباه در صنعت دستگاه های تصفیه هوا

به دلیل آنکه درک عملکرد تصفیه هوا و خوب و بد ماکانیزم های مختلف برای انجام آن دارای پیچیدگی نسبی است، بازار فریب و تبلیغات پر رنگ و لعاب برای آن داغ است.
استفاده از القاب پیچیده فنی بی آنکه به حل مشکل اصلی آلودگی ارتباط پیدا کند نباید باعث شود که به محصول اعتماد کنید. از فروشنده توضیحات فنی و دقیق مطالبه کنید و از پرسیدن خسته نشوید. در ادامه به بررسی باور های اشتباه در این صنعت می پردازیم:

نکات تاریک در تبلیغات فروشندگان دستگاه تصفیه هوا خانگی

بازار دستگاه های تصفیه هوا مثال بارزی از پدیده «فریب مشتری از طریق گیج کردن» یا همان (Confusopoly) است. اگر بخواهیم یک ماشین ظرفشویی بخریم با یک تحقیق ساده از دوستان و آشنایانمان متوجه می شویم که فلان محصول بسیار کارآمد است و دیگری نیست. بنابراین مراجعه ما به فروشگاه تقریبا با تصمیم قبلی صورت می گیرد  و در بسیاری از موارد گوشمان را بر روی تبلیغات و توصیه های فروشندگان می بندیم.

ولی متاسفانه این روش جوابگوی تصمیم ما برای خرید یک دستگاه پالایش هوا مناسب نیست، چراکه برای بسیاری از ما تاثیرات کارکرد خوب یا بد این تجهیزات به سادگی قابل احساس نیست. این همان نقطه ایی است که فروشندگان فریب کار می توانند با ادعاهای عجیب و غریب و بیش از حد بزرگ و همچنین با استفاده از القاب پیچیده و فریبنده باعث گمراهی خریدار شوند.

به عنوان مثال «اکسیژن غنی شده» و «هوای کوهستان» عباراتی هستند که توسط فروشندگان دستگاه های آیونایزر (مبتنی بر رهاسازی یون منفی در هوا) برای دور کردن ذهن مشتری از اثرات منفی ازن تولید شده توسط این گروه از دستگاه های تصفیه هوا، فریب کارانه به کار برده می شود.

دستگاه تصفیه هوای مورد تایید وزارت بهداشت

وزارت بهداشت

وزرات بهداشت به طور مستقیم هیچ کدام از دستگاه های تصفیه هوا را تایید یا رد نکرده است. چند سال قبل رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در گفت و گویی با ایسنا درباره ی خطرناک بودن استفاده از دستگاه های تصفیه هوا یون ساز صحبت کرد. وی دستگاه هایی که در فرایند تصفیه هوا گاز ازن تولید می کنند را نامناسب دانست.

وی افزود:”این پدیده می‌تواند روی تشدید بیماری‌های تنفسی نقش داشته باشد، این دستگاه‌ها از متهمان احتمالی بیماری‌های تنفسی هستند.”

همانطور که بار ها در این مقاله اشاره شده، دستگاهی برای تصفیه هوا مناسب است که تنها آلاینده های خطرناک را جذب کند و در فرایند تصفیه هوا هیچ ماده ی جدیدی به محیط اضافه نکند.

 

عوارض دستگاه های تصفیه هوا‌

دستگاه های تصفیه هوایی که با استفاده از فیلتر هپا و کربن اکتیو آلودگی های محیط را جذب می کنند، هیچگونه عوارضی ندارند و با بهبود کیفیت هوا، بسیاری از خطرات بسیار جدی آلودگی هوا را کاهش می دهند.

در این میان دستگاه های تصفیه هوا که در فرآیند تصفیه ازن تولید می کنند و یا مولکول جدیدی به هوا اضافه می کنند می توانند خطرات بسیار جدی روی سلامتی ما داشته باشند. در واقع این دستگاه ها نه تنها مشکل ما را حل نمی کنند، بلکه به آن اضافه می کنند.

فناوری های غیر قابل اعتماد و غیر استاندارد برای اهداف تبلیغاتی و تجاری

برخی از سازندگان دستگاه های تصفیه هوا ادعا می کنند که در دستگاه هایشان از فیلتر های هپا قابل شست و شو و بدون نیاز به تعویض استفاده می کنند. ادعایی که از اساس غلط است. هر فیلتر دارای ظرفیتی مشخص است و باید پس از پایان عمرش تعویض شود.

همچنین فروشندگان درباره ی دستگاه هایی که از لامپ UV می کنند، ادعای مادام العمر بودن فیلتراسیون این دستگاه ها را دارند. در صورتی که عمر لامپ UV نیز تمام می شود و نیاز به تعویض دارد. جدای از آن این دستگاه ها ممکن است عوارض بسیار جدی داشته باشند.

کاربرد تهویه هوا به جای تصفیه هوا

تهویه هوا

تهویه تنها در شرایطی می تواند عملکردی مثبت داشته باشد که هوای بیرون سالم باشد و آلودگی را از بیرون وارد محیط نکند.

باتوجه به اینکه هوا در اگثر کلانشهرهای ایران آلوده است، قطعا جایگزین کردن هوای داخل با این هوای آلوده بیرونی راهکار منطقی و درستی نیست.

علاوه بر این جایگزین کردن هوای بیرون با داخل باعث بالا رفتن مصرف انرژی نیز می شود.

استفاده از دستگاه های تصفیه هوا روشی به مراتب کم هزینه تر و مطمئن تری است.

 

 

اشتباه گرفتن هواساز، اکسیژن ساز و ازن ساز با دستگاه تصفیه هوا

کار دستگاه تصفیه هوا جذب ذرات آلاینده است. در فرایند پاکسازی هوا، هیچ ذره ی جدیدی نباید به محیط اضافه شود. دستگاه های هوا ساز و یا اکسیژن ساز باعث بهود کیفیت هوا نمی شوند.

علاوه بر آن دستگاه های ازن ساز تنها در مراکز بهداشتی و درمانی برای ضدعفونی کردن محیط استفاده می شوند و مصرف خانگی آن ها نه تنها کمکی به سلامتی نمی کند، بلکه تهدیدی برای سلامت به شمار می رود.

با داشتن اطلاعات بیشتر درباره ی برخی از موارد پیرامون دستگاه تصفیه هوا، انتخاب بهتری خواهیم داشت.

در ادامه نکاتی مهم را درباره ی دستگاه های تصفیه هوا بررسی می کنیم و یک ویدیو در این رابطه تماشا می کنیم.

راهنمای خرید دستگاه تصفیه هوا

لازم است قبل از خرید یک دستگاه تصفیه هوا، درباره ی فرآیند تصفیه هوا و انواع آلودگی های موجود در اطرافمان اطلاعات بیشتری کسب کنیم.
با شناخت درست آلاینده ها و عملکرد یک دستگاه مناسب،دیگر فریب تبلیغات گمراه کننده در این زمینه را نمی خوریم و انتخاب دقیق تری نیز خواهیم داشت.
در این ویدیو سعی کردیم تا به برخی نکات عمومی درباره ماهیت آلودگی هوا و عملکرد دستگاه های تصفیه کننده هوا اشاره کنیم.

فضایی که دستگاه تصفیه هوا تحت پوشش قرار می دهد

هوادهی دستگاه تصفیه هوا

میزان فضایی که یک دستگاه تصفیه هوا می تواند در یک ساعت تصفیه کند، از اهمیت بالایی برخوردار است. این میزان به عوامل مختلفی بستگی دارد که محیط ترین آن ها فن دستگاه است.

به طور کلی دستگاهی را انتخاب کنید که بتواند یک فضای صدمتری را در یک ساعت تصفیه کند و این کار را با کیفیت خوبی به انجام برساند.

اهمیت بومی سازی در دستگاه های تصفیه هوا

ترکیب بندی بهینه فیلترها در هر اقلیمی متفاوت است. چنانچه دستگاه های غیر بومی با ترکیب ثابت فیلتر ها مورد استفاده قرار گیرد نمیتوان انتظار نتایج مثبت داشت.

مثلا دستگاهی که برای اقلیم کشور چین طراجی می شود ممکن است در ایران به همان اندازه کارآمد نباشد.
تامین کننده بومی می تواند در موارد مختلف کاربرد، با تغییرات کوچک در طرح ، بهترین پاسخ ممکن را ارایه دهد.

توجه به نوع و ماهیت آلودگی هوا در محیط

همانطور که در پیش تر اشاره شد یک دستگاه تصفیه هوا مناسب باید برای محیطی که ما در آن زندگی می کنیم طراحی شده باشد. برای مثال آلودگی شهر اهواز از جنس گرد و خاک درشت (PM10) و ریز (PM2.5) بصورت توام و با منشا طبیعی است در حالی که آلودگی هوا در شهر تهران از نوع PM2.5 و عمدتا حاصل ترافیک است و یا در عسلویه بخش عمده ای از آلودگی از نوع گاز های شیمیایی و با منشا صنعتی است.

توجه به قابل تعویض بودن فیلتر ها و تضمین تامین آنها در طولانی مدت

یک فیلتر الیافی و یا کربن اکتیو ، نه قابلیت شستشو دارد و نه عمر چند ساله. کارکرد صحیح یک دستگاه تصفیه هوا منوط به تعویض به هنگام فیلترهای آن است.

 • اولا فریب ادعای گزاف در مورد قابل شستشو بودن فیلترهای اصلی و یا عمر طولانی آن‌ها را نخورید
 • ثانیا از خدمات پس از فروش برای تعویض فیلترها اطمینان پیدا کنید.

خدمات پس از فروش

گارانتی

خدمات پس از فروش محصولات، خیالی آسوده را برایمان به ارمغان می آورد. ار برند های معتبری خرید کنید که در کشور ما فعال هستند و کار تامین فیلتر ها، تعویض به موقع آن ها و در صورت نیار تعمیرات را بدون مشکل انجام دهند.

برای خواندن نسخه کامل راهتمای خرید دستگاه تصفیه هوا  کلیک کنید.

برند های معتبر تولیدکننده دستگاه های تصفیه هوا

 

در ادامه به بررسی برند‌های مختلف دستگاه تصفیه هوا می‌پردازیم. اما قبل از آن یک سوال مهم:

آیا یک دستگاه تصفیه هوای خانگی خوب و کارآمد وجود دارد؟

زمانی باور بر این بود که دستگاه‌های تصفیه هوا تنها کالایی لوکس است و افرادی که مبتلا به بیماری ‌های تنفسی همچون آسم هستند نیاز به استفاده از این دستگاه ‌ها دارند.

اما امروزه باتوجه به افزایش میزان آلودگی ‌ها و روشن شدن عوارض ناشی از این آلاینده‌ ها لزوم استفاده از دستگاه ‌های تصفیه هوا در خانه ‌ها بر همگان ثابت شده است.

یک دستگاه تصفیه هوای خانگی متناسب باید با شرایط جغرافیایی ایران هماهنگ باشد.

علی‌رغم تمام تبلیغات گمراه کننده و پیچیدگی انتخاب، باید باور داشته باشیم که دستگاه تصفیه هوای خانگی مناسب وجود دارد و تنها با مشورت و تحقیق دقیق تر در این حوزه می توان به آن دست یافت.

تولید کننده های دستگاه های تصفیه هوا به دو دسته کلی تقسیم می شوند:

 • تولیدکنندگان که تنها بر روی تولید دستگاه های تصفیه هوا تمرکز دارند و متخصص تولید این محصولات هستند.
 • تولیدکندگان لوازم خانگی و برند های سرشناس این حوزه که در کنار محصولات دیگر، دستگاه تصفیه هوا نیز تولید می کنند.
 •  

برند ایرانی نوجان  ، متخصص و مسئول

شرکت مهندسی پالایش نوجان مهر با تکیه بر دانش تخصصی و اقتباس از طرح های برند های بسیار معتبر و جهانی و بومی سازی دستگاه های تصفیه هوا، پا به عرصه تولید گذاشته است.

شرکت نوجان علاوه بر ارائه گارانتی و خدمات پس از فروش، وظیفه تامین فیلتر ها را نیز بدون هیچ مشکلی برعهده گرفته و مشکلی درجهت تعویض فیلتر ها باقی نگذاشته است.

این در شرایطی است که دستگاه های خارجی با توجه به مشکلات موجود گاها با مشکل تامین فیلتر رو به رو هستند.

 

برند های متخصص و حرفه ای خارجی

برند های جهانی تصفیه هوا

این دستگاه ها تولید برند های معروف و جهانی هستند و کیفیت ساخت بالایی دارند و از تمام

استاندارد های لازم برخوردارند.

یکی از معروف ترین برند های تولید کننده دستگاه های تصفیه هوا، شرکت IQ Air

است و سابقه بسیار زیادی در ساخت این دستگاه ها دارد. این دستگاه در حال حاضر در کشور ما وجود ندارد.

 

 

برند های بی کیفیت و غیر متخصص

برخی از دستگاه های ارزان قیمت موجود در بازار به دلیل اندازه ی بسیار کوچکشان، به هیچ وجه نمی توانند کارایی مناسبی داشته باشند.

این دستگاه ها یا فیلتر مناسبی ندارند و در عمل دستگاه تصفیه هوا نیستند،

یا از فیلتر های بسیار کوچکی در کنار یک فن ضعیف استفاده می کنند که ترکیبی ناکارآمد برای تصفیه هوا یک اتاق خواهد بود.

علاوه بر آن بسیاری از این دستگاه های ارزان قیمت به هوای اتاق، بو یا بخار اضافه می کنند و کار تصفیه هوا را انجام نمی دهند. در واقع مثل یک دستگاه بخور عمل می کنند.

برند های تولید کننده لوازم خانگی و غیر متخصص در تصفیه هوا

برند های معروف لوازم خانگی نیز به تولید دستگاه های صتفیه هوا روی آوردند. محصولات تولید شده توسط این برند ها متاسفانه در بسیاری از موارد، از حداقل استاندارد های لازم نیست برخوردار نیستند.

این دستگاه ها از فیلتر های مناسبی استفاده نمی کنند و فن ضعیفی دارند. قدرت پایین دستگاه در نهایت به ناکارآمدی آن منجر می شود.

بهترین دستگاه تصفیه هوا در ایران

بهترین دستگاه تصفیه هوای خانگی

دستگاه نوجان با تکیه بردانش بومی و اقتباس از طرح های جهانی، برای اقلیم ایران طراحی شده است. این دستگاه قابیلت های مختلفی را از جمله بهینه سازی ترکیب فیلتر ها با توجه به شرایط مورد استفاده دستگاه و امکان شخصی سازی طرح دستگاه را به مشتریان خود ارائه می دهد و توجه به چنین نکاتی، آن را از دیگر محصولات موجود در بازار متمایز می کند.

توجه به ماهیت آلودگی در اقلیم ایران

مدل N300 با هدف مقابله با آلودگی های ذرات معلق بسیار ریز با منشا بیرونی و نیز گازهای شیمیایی متصاعد شده در فضای داخلی طراحی و ساخته شده است. فرآیند تصفیه هوا بکار گرفته در آن (فیلتراسیون سه مرحله ای) برگرفته از برندهای معتبر جهانی متخصص در این زمینه می باشد و با اعمال تمهیداتی برای کاربرد در شرایط پر گرد و خاک اغلب اقلیم های رایج در کلانشهرهای ایران بهینه شده است.

ترکیب مناسب فیلترها

این دستگاه با تکیه بر فیلترهای الیافی HEPA و کربن اکتیو و بدون تولید گاز ازن در فرآیند جذب آلاینده ها(که متاسفانه در بسیاری از تجهیزات موجود در بازار دیده می شود) یک دستگاه مناسب برای تصفیه هوای محیط های مسکونی و اداری است.

بر خلاف تصور بسیاری از افراد، آلودگی هوا در محیط داخلی مانند منازل و دفاتر اداری می تواند تا چندین برابر بیشتر از محیط های بیرون باشد. منشا بسیاری از آلاینده های هوای محیط در داخل است و از سوی دیگر ملاحظات صرفه جویی انرژی، طراحی ساختمان ها را به سمت فضاهای بسته با کمترین منافذ و حداقل تهویه از محیط بیرونی هدایت کرده.

بنابراین،این تفکر که در روزهای آلوده سال، ماندن در منزل،و بستن تمام راه های جریان هوا مانند در ها و پنجره ها بدون انجام تدابیر موثر،می تواند راهکاری در جهت کاهش تاثیرات آلودگی هوا بر سلامت باشد،به هیچ عنوان صحیح نیست.

عمر فیلترها و تامین مداوم فیلتر در مدت طولانی

فیلتر های هپا و کربن دستگاه های نوجان با نوجه به ظرفیت بالایشان در فواصل زمانی یک تا دو سال نیاز به تعویض خواهند داشت. علاوه بر آن با توجه به بومی بودن شرکت تولید کننده و پیش بینی شرایط لارم، امکان تامین فیلتر ها بدوت هیچ مشکلی وجود دارد.

برای خرید دستگاه تصفیه هوا نوجان کلیک کنید

مقایسه محصولات برتر برند‌های مختلف با دستگاه تصفیه هوای نوجان N300

شرکت مهندسی پالایش نوجان مهر با تکیه بر دانش تخصصی و با هدف فرهنگ سازی و ایجاد اعتماد نسبت به کیفیت محصولات برتر ایرانی ، به مقایسه این محصولات خود با دیگر دستگاه های هم قیمت موجود در بازار، پرداخته است. علاوه بر این به دلیل کارایی هم تراز برخی از محصولات این شرکت، مقایسه با برترین برندهای دنیا نیز صورت پذیرفته است. این ارزیابی ها بطور مسمتر در جریان است و بموازات بهبودهای مهندسی در محصولات این شرکت و یا عرضه محصولات رقیب جدید به آن اضافه می گردد.

دستگاه تصفیه هوای نوجان n300

سوالات متداول

دستگاه تصفیه هوا چه قدر مصرف برق دارد؟

وقتی دستگاه تصفیه هوا با سرعت متوسط کار می کند مصرفی کمتر از بیست وات و به اندازه یک لامپ کم مصرف دارد

آیا تصفیه کننده هوای من آسم یا آلرژی را درمان می کند؟

دستگاه تصفیه هوا به طور قطع آسم یل آلرژی را درمان نخواد کرد اما باعث می شود تحریک کننده های آسم و آلرژی در فضا کاهش پیدا کند.

در واقع تاثیری به مانند توصیه پزشکان به مهاجرت این گروه های حساس به شهر های با آلودگی کمتر دارد و در صورت کیفیت دستگاه محیطی به مانند آن در خانه ایجاد می کند.

آیا دستگاه تصفیه هوا نوجان گارانتی پس از فروش دارد؟

بله . برای هجده ماه گارانتی تعویض دستگاه و ده سال تعویض قطعات .(به غیر از فیلتر های مصرفی)

دستگاه تصفیه هوای N300 برای چه متراژی مناسب است؟

بسته به شرایط محیط و نوع آلودگی که در محیط وجود دارد جواب این سوال متفاوت است اما به طور کلی این دستگاه برای خانه هایی با متراژ کمتر از صد و پنجاه متر مناسب است.

دستگاه تصفیه هوا خود را کجای خانه باید قرار دهم؟

همانطور که پیشتر اشاره شد هرچه قدر دستگاه به فضای مرکزی خانه و به دور از مکان های استراحت قرار بگیرد ، علاوه بر اینکه صدای کمتری احساس خواهد شد امکان استفاده از دور های بالاتر هم وجود خواهد داشت.

چند توصیه عمومی قبل از خرید دستگاه تصفیه هوا

طراحی بهینه فیلترهای دستگاه تصفیه هوا برای نیاز و آلودگی محیط

یک دستگاه تصفیه هوا مناسب باید برای محیطی که ما در آن زندگی می کنیم طراحی شده باشد.

مثلا جایی که نوع آلودگی هوا از جنس گرد و خاک است با محیطی که آلودگی صنعتی دارد، از نظر ترکیب فیلتر ها متفاوت هستند.

بنابراین لازم است نیاز خود را هنگام خرید در نظر بگیرید و با مشاور متخصص در میان بگذارید. فروشنده غیر متخصص می تواند اطلاعات بسیار پر خطایی را به شما منتقل کند.

تبلیغات فریب دهنده درباره ویژگی ها و عملکرد دستگاه تصفیه هوا

به دلیل آنکه درک عملکرد تصفیه هوا و خوب و بد ماکانیزم های مختلف برای انجام آن دارای پیچیدگی نسبی است، بازار فریب و تبلیغات پر رنگ و لعاب برای آن داغ است.

استفاده از القاب پیچیده فنی بی آنکه به حل مشکل اصلی آلودگی ارتباط پیدا کند نباید باعث شود که به محصول اعتماد کنید. از فروشنده توضیحات فنی و دقیق مطالبه کنید و از پرسیدن خسته نشوید.

دستگاه های تصفیه هوای کوچک با ظرفیت پایین

دستگاه های تصفیه هوا کوچک هیچ تاثیری در رفع مشکل شما نخواهند داشت چرا که بدون استفاده از حجم بالای فیلترها و به تبع آن یک فن پر توان، نمی توان هوا را مورد تصفیه قرار داد.

قیمت پایین و کوچک بودن سایز دستگاه بسادگی حاکی از عدم کارایی آن است.

گول برند را نخورید! آلودگی هوا و تصفیه هوا در ایران متفاوت است

بسیاری از دستگاه های موجود در بازار، حتی از برندهای معتبر لوازم خانگی، برای اقلیم پر از گرد و غبار ما در ایران مناسب نمی باشد.

چه بسا مهندسی بومی با درک درست از انتظارات کاربر بومی و سبک زندگی ما ایرانیان، به راه کارهای بهتری برسد.

چند نکته مهم در مورد فیلتر ها در یک دستگاه تصفیه هوا خانگی

ترکیب بهینه فیلترها شامل پیش فیلتر، فیلتر هپا و کربن اکتیو

بر اساس روند کلی طراحی دستگاه های تصفیه هوا بنظر میرسد بهترین ترکیب فیلتر برای یک دستگاه خانگی شامل یک پیش فیلتر ذرات معلق درشت، یک فیلتر کربن اکتیو برای بو و گازهای شیمیایی و در نهایت یک فیلتر هپا برای ذرات معلق بسیار ریز می باشد.

این فیلتراسیون سه مرحله ای نام دارد و یک دستگاه قوی می تواند از این چیدمان فیلتر در دو سمت مکش بهره ببرد و ظرفیت و عمر فیلتر ها را بالاببرد.

ولی بر خلاف بسیاری از تبلیغات تعداد مراحل بالای فیلتراسیون اصلا لازم نیست و بسیاری از این فیلترها منجر به هیچ گونه بهبود واقعی در کیفیت هوا نمیشوند.

پیش فیلترهای قوی برای جذب گرد و غبار در هوای ایران

بدلیل میزان بالای گرد و غبار درشت در اکثر شهر های ایران بدلیل اقلیم خشک، لازم است تا فیلترهای اصلی یک دستگاه تصفیه هوا، بوسیله یک پیش فیلتر با ظرفیت بالا محافظت گرددو در غیر اینصورت فیلترهای نهایی گران قیمت با سرعت بیشتری به پایان عمر کاری خود میرسد.

فیلتر بو و گازهای شیمیایی مناسب

قدرت و عمر یک فیلتر کربن اکتیو به میزان جاذبی است که در آن بکار رفته. از فروشنده بخواهید در مورد وزن کربن اکتیو درون فیلترهای دستگاه توضیح دهد و مطمئن باشید که حداقل وزن لازم برای یک دستگاه خانگی ۲ کیلوگرم و بیشتر است.

فیلترهای کربن اکتیو با وزن تقریبی ۱۰۰ گرم در بیشتر دستگاه های نامرغوب موجود در بازار در زمانی کمتر از ۳ ماه توانایی جذب بو را از دست می دهند.

عمر فیلترها و فیلترهای قابل شستشو! دروغ یا واقعیت؟

یک فیلتر الیافی و یا کربن اکتیو ، نه قابلیت شستشو دارد و نه عمر چند ساله. کارکرد صحیح یک دستگاه تصفیه هوا منوط به تعویض به هنگام فیلترهای آن است.

اولا فریب ادعای گزاف در مورد قابل شستشو بودن فیلترهای اصلی و یا عمر طولانی آها را نخورید و ثانیا از خدمات پس از فروش برای تعویض فیلترها اطمینان پیدا کنید.

اهمیت بومی سازی در تصفیه هوا و یک مثال ساده

همانطور که در پیش تر اشاره شد یک دستگاه تصفیه هوا مناسب باید برای محیطی که ما در آن زندگی می کنیم طراحی شده باشد.برای مثال آلودگی شهر اهواز از جنس گرد و خاک درشت (PM10) و ریز (PM2.5) بصورت توام و با منشا طبیعی است در حالی که آلودگی هوا در شهر تهران از نوع PM2.5 و عمدتا حاصل ترافیک است و یا در عسلویه بخش عمده ای از آلودگی از نوع گاز های شیمیایی و با منشا صنعتی است.

بدیهی است که هر یک از این سه صورت مساله، راهکار متفاوتی طلب میکند و ترکیب بندی بهینه فیلترها برای آن با دیگری متفاوت است.

چنانچه دستگاه های غیر بومی با ترکیب ثابت فیلتر ها مورد استفاده قرار گیرد نمیتوان انتظار نتایج مثبت داشت.

در حالی که تامین کننده بومی می تواند در موارد مختلف کاربرد، با تغییرات کوچک در طرح ، بهترین پاسخ ممکن را ارایه دهد.

چرا دستگاه تصفیه هوا نوجان N300 یک انتخاب مناسب برای خانه شما است؟

محصول N300

کارایی بالای فن و فیلترها برای جذب آلایندگی ها محیط

دستگاه تصفیه هوا مدل نوجان N300 با طراحی زیبا و مدرن و کارایی پرقدرت فن‌ها و فیلترها، مناسب برای جذب آلاینده های گوناگون موجود در هوا اعم از آلاینده های شهری، گازهای متصاعد شده از مواد شیمیایی بکار رفته در داخل ساختمان و یا عوامل حساسیت زا معلق در هوا است.

فیلترهای تصفیه هوای هپا HEPA و کربن اکتیو با کیفیت

این دستگاه با تکیه بر فیلترهای الیافی HEPA و کربن اکتیو و بدون تولید گاز ازن در فرآیند جذب آلاینده ها(که متاسفانه در بسیاری از تجهیزات موجود در بازار دیده می شود) یک دستگاه مناسب برای تصفیه هوای محیط های مسکونی و اداری است.

بر خلاف تصور بسیاری از افراد، آلودگی هوا در محیط داخلی مانند منازل و دفاتر اداری می تواند تا چندین برابر بیشتر از محیط های بیرون باشد.

منشا بسیاری از آلاینده های هوای محیط در داخل است و از سوی دیگر ملاحظات صرفه جویی انرژی، طراحی ساختمان ها را به سمت فضاهای بسته با کمترین منافذ و حداقل تهویه از محیط بیرونی هدایت کرده.

بنابراین،این تفکر که در روزهای آلوده سال، ماندن در منزل،و بستن تمام راه های جریان هوا مانند در ها و پنجره ها بدون انجام تدابیر موثر،می تواند راهکاری در جهت کاهش تاثیرات آلودگی هوا بر سلامت باشد،به هیچ عنوان صحیح نیست.

 طراحی و مهندسی بر اساس اقلیم زندگی شهرهای ایران

مدل N300 با هدف مقابله با آلودگی های ذرات معلق بسیار ریز با منشا بیرونی و نیز گازهای شیمیایی متصاعد شده در فضای داخلی طراحی و ساخته شده است.

فرآیند تصفیه هوا بکار گرفته در آن (فیلتراسیون سه مرحله ای) برگرفته از برندهای معتبر جهانی متخصص در این زمینه می باشد و با اعمال تمهیداتی برای کاربرد در شرایط پر گرد و خاک اغلب اقلیم های رایج در کلانشهرهای ایران بهینه شده است.

سایر نقاط قوت دستگاه تصفیه هوای نوجان N300 برای شما

– تنوع رنگ و طرح بدنه، متناسب با دکوراسیون پیرامون
– تکنولوژی دمنده های کم مصرف و کم صدا با موتور EC
– تکیه بر فیلتراسیون صرف و بدون تولید گاز ازن
– استفاده از فیلترهای الیافی از سازندگان معتبر اروپایی
همچنین یکی از مزیت های این محصول قابلیت طراحی سفارشی آن، متناسب با دکوراسیون و فضای محیط شماست.

دستگاه تصفیه هوای نوجان n300

اگر نیاز به مشاوره رایگان دارید شماره تماس خود را برای ما ارسال کنید