بین مدل های متنوع دستگاه های تصفیه هوا شک دارید؟ دستگاه مناسب خود را پیدا کنید

با ما تماس بگیرید :‌ ۰۲۶۳۳۵۱۴۰۸۱ برای مشاوره بیشتر، با ما تماس بگیرید

وقتی هوا آلوده است برای حفظ سلامتی خود چه کنیم؟

سجاد بیگی ۲ آبان, ۱۳۹۹ ۵ دقیقه مطالعه
شاخص آلودگی هوا هر روز رکوردهای جدیدی را ثبت می‌کند و این بدان معناست که هر روز سلامتی ما با خطرات جدی‌تر و شدیدتری رو به رو می‌شود. بنا به گزارش‌های معتدد، میزان آلودگی هوا رابطه مستقیمی با بیماری‌های قلبی، عروقی و سرطان‌های مختلف دارد. به گزارش molekule تنها در کشور آمریکا، سالانه بیش از ۱۰۰ هزار نفر به دلیل آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند. حال تصور کنید که در کشور ما، با وجود کلان‌شهرهای آلوده بسیار این وضع چگونه می‌تواند باشد؟ هیچ یک از ما به تنهایی نمی‌توانیم با آلودگی هوا مقابله کرده و آن را از بین ببریم، با این حال قدم‌های کوچکی وجود دارند که می‌توانند از ما در برابر خطرات آلودگی هوا تا حد مناسبی محافظت کنند. در این مقاله قصد داریم این سوال را بررسی کنیم که «وقتی هوا آلوده است برای حفظ سلامتی خود چه کنیم؟». در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی راهکارهای مقابله با آلودگی هوا بپردازیم.

عوامل اصلی آلودگی هوا چیست؟

ترافیک باعث آلودگی هوا می‌شود قبل از آنکه به سراغ راهکارهای مقایله با آلودگی هوا برویم، بد نیست که با عوامل اصلی آلودگی هوا بیشتر آشنا شویم. شناخت این عوامل به ما کمک می‌کنند تا در بلند مدت، با انجام کارهایی که از دست هر یک از ما برمی‌آید، میزان آلاینده‌ها را به حداقل برسانیم.
وقتی صحبت از آلودگی هوای شهرها می‌شود، موارد زیر بخشی از منابع اصلی این مشکل هستند:

ترافیک

بر اساس آنچه EPA (سازمان حفاظت از محیط زیست آمریکا) می‌گوید، اکثر آلاینده‌های خطرناکی که در هوای شهرها وجود دارند، بر اثر ترافیک و اگزوز ماشین‌ها هم تولید می‌شوند. این آلاینده‌ها شامل بنزن، مونوکسیدکربن و اکسیدهای نیتروژن هستند.
علاوه بر آن برخی از ترکیبات تولید شده توسط ماشین‌ها، می‌توانند با مواد شیمیایی موجود در هوا واکنش داده و دی اکسید نیتروژن و گاز خطرناک ازن را به وجود بیاورند. آلاینده‌هایی که عوارض بسیار زیادی را برای سلامتی انسان به همراه دارند.

آلودگی صنعتی

واحدهای صنعتی آلاینده‌های بسیار زیادی را وارد هوا می‌کنند که مهم‌ترین آن‌ها مونوکسیدکربن، ازن و ترکیبات آلی فرار (VOC) است. این آلودگی‌های خطرناک توسط پوست و سیستم تنفسی وارد بدن می‌شوند و سلامتی ما را تهدید می‌کنند.  

احتراق

احتراق، چه در اثر سوختن زغال سنگ، آتش سوزی، پخت و پز در هوای آزاد یا آتش سوزی در محیط داخلی باشد، آلاینده‌های بسیار زیادی را وارد محیط می‌کند.

آب و هوا

آب و هوا تاثیر چمشگیری روی غلظت آلاینده‌های موجود در هوا دارد. طبق تحقیقات National Weather Service آمریکا، آفتاب می‌تواند با ترکیبات موجود در هوا واکنش داده و باعث تشکیل دود شود. در این میان دمای بالاتر هوا می تواند این واکنش‌ها را تسریع کند. از سوی دیگر پدیده وارونگی دما باعث به دام افتادن آلودگی هوا در ارتفاعات پایین زمین می‌شود.   علاوه بر این مواردی که گفته شد، استفاده از مواد شیمیایی در پروژه‌های عمرانی و هنری، آشپزی، مصرف دخانیات و موارد بسیار دیگری وجود دارند که باعث افزایش تولید آلاینده‌های موجود در هوا می‌شوند.  

در روزهای آلوده برای حفظ سلامتی خود چه کارهایی انجام دهیم؟

در روزهای آلوده چه کارهایی انجام دهیم؟ خیلی وقت‌ها، حتی افرادی که به سلامتی خود توجه زیادی دارند، آلودگی هوا را به دست فراموشی می‌سپارند و در روزهای آلوده فعالیت روزمره خود را مثل گذشته دنبال می‌کنند. در این میان باید توجه داشته باشید که به کارگیری شیوه‌های مختلف مقابله با عوارض آلودگی هوا به ویژه برای کودکان، افراد مسن، مبتلایان به بیماری های ریوی یا قلبی و زنان باردار که ممکن است در برابر اثرات آلودگی هوا آسیب پذیرتر باشند بسیار مهم است. در ادامه به بررسی راهکارهای مختلف مقابله با عوارض آلودگی هوا در روزهای پرخطر می‌پردازیم:

مسیرهای رفت و آمد خود را تغییر دهید

می‌دانستید که غلظت آلودگی در هر خیابانی می‌تواند متفاوت به بقیه خیابان‌ها باشد؟! بررسی‌های انجام شده توسط صندوق محافظت از محیط زیست (EDF) نشان می‌دهد که میزان الاینده‌ها در هر خیابان شهر متفاوت از دیگری است.
سعی‌ کنید در روزهای آلوده سال، از خیابان‌های خیلی شلوغ  و مسیرهایی که بیشتر مورد استفاده کامیون‌ها قرار می‌گیرد، برای رفت و آمد استفاده نکنید. با انجام این کار آلودگی بسیار کمتری را وارد بدن خود می‌کنید.
همچنین در صورت امکان بهتر است زمان رفت و آمد و فعالیت روزانه خود را عوض کنید. آلودگی ناشی از ترافیک معمولاً در ساعات شلوغی و زمان وارونگی دما به اوج خود می رسد. برای کسب اطلاعات دقیق درباره وضعیت آلودگی هوا در نقاط مختلف شهر تهران و ایران می‌توانید از نقشه وب سایت IQ Air کمک بگیرید.

حتما ماسک بزنید

بعد از شیوع ویروس کرونا، حالا دیگر ماسک به یک همراه همیشگی تبدیل شده و احتمالا خیلی سخت نیست که پس از پایان این دوران، همچنان در روزهای آلوده برای حفظ سلامتی خود از ماسک استفاده کنیم. ماسک‌های N95 و انواع قدرتمندتر آن برای فیلترکردن ذرات آلاینده گزینه‌ مناسبی هستند. همچنین سعی کنید موقع راه رفتن یا حرف زدن ماسک خود را از روی صورتتان برندارید تا استفاده از آن‌ها موثر واقع شود.

از دستگاه تصفیه هوا استفاده کنید

دستگاه تصفیه هوای نوجان
شاید تصور کنید که اگر در روزهای آلوده از خانه خارج نشوید، هیچ خطری شما را تهدید نمی‌کند. این در حالی است که کارشناسان کیفیت هوا می‌گویند که کیفیت هوای خانه شما اگر از هوای بیرون بدتر نباشد، چندان بهتر نیست! از طرفی در روزهای آلوده، تهویه هوا یعنی جایگزین کردن هوای آلوده بیرون با هوای داخل! بنابراین چنین راهکارهایی هم مناسب نخواهند بود. در این میان ما بیش از ۸۰% روز را در محیط‌های بسته سپری می‌کنیم و اگر راهکاری برای پاکسازی هوای محیط‌های داخلی داشته باشیم، بخش بزرگی از مشکل را حل کرده‌ایم. استفاده از یک دستگاه تصفیه هوای مناسب به شما کمک می‌کند تا اکثر آلاینده‌های موجود در هوا را پاکسازی کنید! دستگاه‌های تصفیه هوا انواع مختلفی دارند، اما بهترین نوع آن‌ها دستگاه‌هایی هستند که از فیلتر هپا و کربن اکیتو برای تصفیه هوا استفاده می‌کنند. برندهای معتبر و با سابقه مثل IQ Air از همین فیلترها برای تصفیه هوا بهره می‌برند. در ایران هم برندهای متخصص مثل نوجان در دستگاه‌های خود از فیلتر هپا برای پاکسازی آلاینده‌ها کمک می‌گیرند. با این حال انتخاب یک دستگاه تصفیه هوا به دلیل تنوع بسیار زیاد این محصولات ممکن است با چالش‌هایی همراه باشد. برای آنکه بتوانید انتخاب مناسبی داشته باشید، توصیه ما این است که روی لیتک کلیک کرده و درباره دستگاه تصفیه هوا و خرید یک محصول باکیفیت بیشتر بخوانید.  

به تغذیه خود توجه ویژه‌ای داشته باشید

تغذیه مناسب روزهای آلوده   آیا تغذیه مناسب می‌تواند در مقابله با اثرات آلودگی هوا موثر باشد؟ بله حتما! همانطور که احتمالا می‌دانید، ذرات معلق و گازهای مضر موجود در هوای آلوده باعث افزایش التهاب در بدن می‌شوند. بنابراین، خوردن مواد غذایی غنی و حاوی آنتی اکسیدان به شما کمک می‌کند تا در برابر آلاینده‌ها مقاوم‌تر باشید. توصیه ما این است که حتما ویتامین‌های B ، C ، D و E را در رژیم غذایی خود بگنجانید و از مواد حاوی اسیدهای چرب هم بهره ببرید. از غذاهایی مثل ماهی، روغن ماهی، مرکبات، زیتون، سبزیجات برگ دار، جوانه ها و موادی از این دست استفاده کنید.    
کلیک کنید و درباره تغذیه مناسب در روزهای آلوده بیشتر بخوانید

 

از گیاهان آپارتمانی استفاده کنید

گیاهان تصفیه کننده هوا برای روزهای آلوده از خانه خارج می‌شویم و به طبیعت می‌رویم تا در کنار گیاهان هم هوای تازه بیشتری دریافت کنیم و هم میزان استرسمان را تا حد ممکن کاهش دهیم. گیاهان آپارتمانی هم دقیقا همین کاربرد را دارند. هر چند که آن‌ها به تنهایی نمی‌توانند همه آلاینده‌های موجود را پاکسازی کنند، اما وجود آن‌ها به فضای خانه کمک‌های زیادی می‌کند. گیاهان آپارتمانی را در مناطق مختلف خانه قرار دهید تا از توانایی تصفیه کیفیت هوا حداکثر بهره را ببرید از جمله محبوب‌ترین گیاهان تصفیه‌کننده آپارتمانی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
  • گیاه عنکبوتی
  • دراسنا
  • پوتوس طلایی
  • آرکا
  • بامبو
برای کسب اطلاعات بیشتر درباره گیاهان تصفیه کننده هوا بیشتر بخوانید

استفاده از پاک‌کننده‌های شیمیایی را به حداقل برسانید

استفاده دائمی از محصولات تمیزکننده شیمیایی متداول، بسیاری از مواد شیمیایی را وارد محیط خانه می‌کند. به جای این پاک‌کننده‌ها در صورت امکان از تمیزکننده طبیعی مثل سرکه سفید یا جوش شیرین استفاده کنید. مواد دیگری هم مثل پراکسید هیدروژن و نوشابه می‌توانند به پاکسازی سطوح بدون تولید آلاینده‌های شیمیایی بسیار، کمک کنند. برداشتن همین قدم‌های کوچک برای تغییر سبک زندگی می‌تواند تاثیرات بسیار مثبتی روی سلامتی ما داشته باشد. بنابراین حتما این کارهای کوچک را برای دیدن نتایج بزرگ جدی بگیرید.  

جمع بندی

آلودگی هوا مشکلی است که به بخشی از زندگی روزمره ما تبدیل شده و بیشتر ما آن را به دست فراموشی سپردیم! این در حالی است که چنین مشکلی با گذشت زمان بزرگ و بزرگ‌تر می‌شود و احتمالا اگر اقدامی نکنیم در سال‌های آلاینده باید شاهد بیماری‌های بسیار بیشتر و پیامدهای خطرناک آن باشیم. توصیه ما این است که در روزهای آلوده تا حد ممکن از خانه خارج نشوید و از طرفی در نظر داشته باشید که ماندن در خانه و بستن درها و پنجره‌ها به تنهایی کافی نیست. چراکه هوای خانه می‌تواند آلوده‌تر از هوای بیرون باشد! برای حل این مشکل، مقرون به صرفه‌ترین و موثرترین راهکار، استفاده از یک دستگاه تصفیه هوای مناسب است. یک دستگاه تصفیه هوای باکیفیت می‌تواند تا ۹۹% از آلاینده‌های موجود در محیط را جذب خود کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره خرید یک دستگاه تصفیه هوای مناسب و راهکارهای بهبود کیفیت هوا می‌توانید با کارشناسان متخصص نوجان در تماس باشید یا از وب سایت نوجان مهر بازدید کنید.

image

سلامتی را به خانواده خود هدیه دهید

برای مشاوره درمورد آلودگی هوا و راهکارهای مقابله با آن
در فضای داخلی با ما تماس بگیرید.

مشاوره و خرید دستگاه تصفیه هوا دریافت کاتالوگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *