بین مدل های متنوع دستگاه های تصفیه هوا شک دارید؟ دستگاه مناسب خود را پیدا کنید

با ما تماس بگیرید :‌ ۰۲۶۳۳۵۱۴۰۸۱ برای مشاوره بیشتر، با ما تماس بگیرید

بهبود کیفیت هوا و ۴ راهکار دیگر برای افزایش بازدهی کارمندان

سجاد بیگی ۲۷ مهر, ۱۳۹۸ ۵ دقیقه مطالعه
 
  بازدهی عملکرد کارمندان در محیط های کاری، چیزی شبیه به نفس کشیدن است. موضوعی حیاتی که باعث می­ شود کسب و کار­های مختلف همچنان جریان هوا را به سمت شش­ های خود هدایت کنند و به حیات خود ادامه دهند. کسب و کارها سرمایه­ های بزرگی را صرف آموزش­ های مختلف به کارکنان جهت افزایش بازدهی کارمندان، ایجاد فضای مناسب کاری و اقداماتی از این قبیل می­کنند؛ اما تحقیقات اخیر نشان می­ دهد مدیران بسیاری از مجموعه­ ها، از یک مورد بسیار مهم و تاثیرگذار غافل­ اند: کیفیت هوا در محیط کار.    
تحقیقات بسیاری نشان می­ دهد حتی در روز­هایی که آلودگی هوا بسیار کم است، با توجه به آنکه میزان آلودگی هوا در محیط­های داخلی در اثر عوامل مختلف می­ تواند بسیار بیشتر از فضاهای آزاد باشد، کیفیت پایین هوا در محل کار می­ تواند منجر به کاهش بازدهی عملکرد کارمندان مجموعه شود. علاوه بر آن یک سوم از زمان روز را در محیط کار سپری می­ کنیم و داشتن حال خوب در هنگام انجام وظایف، در کیفیت عملکرد ما بسیار تاثیرگذار خواهد بود.
نوجان با تضمین کیفیت هوا به دنبال ایجاد حس خوب در افراد است و در این مقاله سعی کردیم تا تجربیات خود را در زمینه افزایش بازدهی در محیط کار به اشتراک بگذاریم.
 

کلید اصلی برای افزایش بازدهی کارکنان یک مجموعه چیست؟

عدم تعامل کارکنان یک مجموعه باعث از بین رفتن تدریجی یک کسب و کار می­شود. در مقابل هرچه میزان تعامل در یک مجموعه بیشتر باشد، عملکرد و سودآوری بیشتری نیز اتفاق خواهد افتاد. در حال حاضر طبق آمار تنها ۳۴ درصد از کارکنان کسب و کار ها به مجموعه ای که در آن حضور دارند، احساس تعلق می­ کنند و توانایی ایجاد تعامل موثر تری را دارند. با توجه به آنکه درگیر نبودن اعضای یک مجموعه خسارات جبران ناپذیری برای یک کسب و کار به همراه خواهد داشت، باید در جهت پیشگیری و ایجاد فضایی که در آن تمام کارکنان شرایط بهتری برای انجام وظایفشان داشته باشند، اقدامات لازم را انجام داد. امروزه بسیاری از شرکت­های صاحب­ نام در زمینه های مختلف، برای ایجاد احساس تعلق و همدلی بیشتر در بین اعضا مجموعه از ایجاد هیچ امکانی غافل نمی­ شوند. از فراهم کردن کنسول­های بازی در محل کار تا محصولاتی مانند دستگاه­های تصیفه هوا که باعث تضمین سلامتی کارکنان مجموعه می­شود.

در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی راه­های مختلف در جهت ایجاد فضایی بهتر در محیط کار و بازدهی بیشتر کارمندان یک مجموعه بپردازیم

 

۵ راهکار موثر افزایش بازدهی کارمندان

بازدهی کارمندان در محیط کار هرچند که نوشته­ها و نکات بسیاری درباره­ی این موضوع وجود دارد و ممکن است حجم بالای این توصیه­ها باعث ایجاد سردرگمی در مدیران مجموعه ها گردد، اما در این مقاله تلاش شده تا به مهم­ترین و پرتکرار ترین نکاتی که باعث افزایش بازدهی کارمندان منجر می­ شود، اشاره شود.

۱- در آموزش کارمندان بیشتر سرمایه گذاری کنید

خیلی از مدیران پس  از استخدام یک کارمند و سپردن وظایفی به او، وی را در مسیر انجام آن مسئولیت­ ها،  بدون هیچ­گونه راهنمایی درستی رها می­ کنند. این موضوع در نهایت باعث می­شود که دو طرف وقت بیشتری را صرف پرسش و پاسخ سوال­های ساده و برطرف کردن اشکالات جزئی کنند. بنابراین لازم است در مواقعی که قصد اضافه کردن نیروی جدیدی به مجموعه دارید، سعی کنید در ابتدای کار با ارائه توضیحات جامع و برگزاری جلساتی که به هماهنگی و شناخت بیشتر کارمند جدید منجر می­ شود، یک سرمایه گذاری زمانی درست روی نیروی جدید داشته باشید. علاوه بر آن، با سرمایه گذاری­ های بیشتر روی آموزش تخصصی یک نیرو، می­ توانید از هدر رفتن سرمایه و انرژی در کسب و کارتان جلوگیری کنید. بنابراین آموزش نیرو­های خود را جدی بگیرید و از هیچ­گونه سرمایه­ گذاری دریغ نکنید. زیرا با انجام این کار، شرایط رشد کسب و کارتان را فراهم می­ سازید.  برای مثال، ما در نوجان برای مدت طولانی، روزانه در یک ساعت مشخص جلسه پرسش و پاسخ از مدیران مجموعه را برگزار کردیم.
ممکن است دانستن جزئیات عملکرد یک دستگاه تصفیه هوا برای کارمندان بخش مالی، چندان مهم به نظر نرسد، اما با بالا رفتن اطلاعات تمام اعضای مجموعه درباره کسب و کاری که در آن مشغول هستند، بهبود عملکرد در تمامی بخش­ ها حاصل خواهد شد.
 

۲- با دوری از مدیریت ذره بینی کارمندان را به داشتن خلاقیت تشویق کنید

مدیر حوالی کارمندش پرسه می­زند و نگران انجام کار­ها و تحویل گرفتن یک خروجی خلاقانه است. پس از مدتی کارمند هم دلواپس می­شود. این دلواپسی به ضعف در عملکردش منتهی می­ گردد. مدیر نگران تر می­شود و این چرخه مدام در حال تکرار شدن است! اما واقعیت این­گونه است: اگر به عنوان یک مدیر به دنبال خلاقیت هستید، باید کمی عقب بکشید! همه ما می­ دانیم که خلاقیت نیاز به آزادی عمل دارد. این در حالی است که خیلی از مدیران همزمان هم به دنبال یک خروجی خلاقانه اند و هم تمایل دارند تمام کار­ها را خودشان تحت کنترل داشته باشند. علاوه بر آن مطالعات متعددی توسط محققان نشان می­ دهد بهترین تشویق برای یک کارمند، تشویق مالی نیست. در واقع کارمندان آزادی عمل را حتی بر یک موقعیت مالی بهتر نیز ترجیح می­ دهند. در نتیجه به نظر می­رسد بهترین راهکار برای افزایش خلاقیت کارمندان آن است که مدیران به جای آنکه با کنترل ذره­ بینی اوضاع سعی در انجام کار­های کارمندان را کنند، بهتر است با اتخاذ یک استراتژی حساب شده، به کارمندان خود کمی آزادی عمل دهند و تنها در نقش یک راهنما عمل کنند.

درباره ی این مطلب در منبع انگلیسی زبان بیشتر بخوانید

image

سلامتی را به خانواده خود هدیه دهید

برای مشاوره درمورد آلودگی هوا و راهکارهای مقابله با آن
در فضای داخلی با ما تماس بگیرید.

مشاوره و خرید دستگاه تصفیه هوا دریافت کاتالوگ
 

۳- روی اهدافی مشخص تمرکز کنید

  تمرکز   شما نمی­ توانید بدون مشخص کردن یک مسیر و هدف مشخص از کارمندتان بخواهید که موثر عمل کنند. در واقع اگر یک هدف مشخص و دست­ یافتنی نداشته باشید، سردرگمی کارمندان منجر به کاهش کارآمدیشان خواهد شد. بنابراین همواره مطمئن شوید که تمام اعضای مجموعه اهداف مشخص و واضحی دارند. با آن­ها درباره خواسته­ هایتان به صورت شفاف صحبت کنید و بین انتظارات خود و عملکرد کارمندانتان ارتباطی منطقی بسازید. نکته بسیار مهم آن است که قبل از تعیین یک هدف و وظیفه برای اعضا، مطمئن شوید که هدفتان واقع­بینانه، به صرفه از لحاظ زمانی و مالی  سنجش ­پذیر باشد. تجربه به ما نیز نشان داد که با مشخص کردن اهداف به صورت کوتاه مدت و بلند مدت، می­ توانیم مسیرمان را شفاف تر دنبال کنیم.    

۴- کارمندان را به مراقبت بیشتر از خود تشویق کنید

بین سال­های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۰، تعداد افراد شاغل در آمریکا که به بیماری­های مختلف مبتلا بودند، سه برابر شد. اما دلیل این اتفاق چه بود؟
طبق بررسی­ هایی که توسط یک موسسه معتبر آمریکایی صورت گرفته، فشار عصبی و ترس افراد در محیط ­های کاری، مهم ترین عامل استرس بالا و عوارض ناشی از آن بر روی سلامت افراد است. محیط کار استرس زا و فشار زیاد بر روی کارمندان، نه تنها باعث افزایش بازدهی آن­ها نمی­ شود بلکه به سلامت آن­ها و مجموعه نیز صدمه خواهد زد. وقتی مجموعه شما دچار نگرانی مداوم باشد، ناخواسته وارد بازی می­شوید که در آن همه بازنده اند. بنابراین لازم است به صورت مداوم اعضای تیمتان را در جهت توجه به سلامتی فیزیکی و روانی خود، تشویق کنید. این بدان معنا است که باید در جهت ساختن فرهنگی سازمانی که در آن سلامت در اولویت قرار دارد، هرکاری که لازم است را انجام دهید و در محیط کار فضایی را به وجود آورید که در آن تعامل و ارتباط نقش کلیدی را ایفا می­کند. برای ساختن چنین فرهنگی لازم است به نکات زیر توجه کنید:
 • همیشه به صحبت های کارمندانتان گوش کنید و برای حل مشکلشان وقت صرف کنید.
 • به کارمندانتان وظایف معنادار و چالش­برانگیز محول کنید.
 • تشویق­­­ها و انتقادات به موقع و منطقی را فراموش نکنید.
همچنین می ­توانید با اضافه کردن برخی از عوامل به محیط های کار، در ایجاد فرهنگ توجه به سلامت روحی و فیزیکی، گام­های بزرگی بردارید. برای مثال با استفاده از دستگاه­ های تصفیه هوا، علاوه برآنکه به ایجاد این فرهنگ کمک می ­کنید، با افزایش کیفیت هوا محیط، بازدهی کارمندانتان را نیز بیشتر کنید.
به عنوان یک شرکت تولید­کننده دستگاه تصفیه هوا که در محیط کار از همین محصولات استفاده می­کنیم، شکایت­ها درباره­ی سردرد­های طولانی کارمندان در روز­­های آلوده یا مشکلاتی از این دست به صفر میل می­کند! علاوه بر آن همواره تلاش می­کنیم تا با انجام پیوسته کار­های کوچکی مانند تفکیک زباله ­ها، استفاده کمتر از کاغذ و کار­هایی از این دست، فرهنگ مراقبت از خود و محیط اطرافمان را رفته رفته در مجموعه ایجاد کنیم.

۵- فضای کار را بهتر کنید

فضای مناسب برای کارمندان برای افزایش بازدهی آن ها
در نوجان اعتقاد ما این است که محل کار، خانه دوم ما است. به همین علت سعی کردیم با ایجاد فضایی مناسب، جو صمیمی را ایجاد کنیم.
همه ­ی ما روزانه ساعات قابل توجهی را در محل کار سپری می­کنیم به همین دلیل فضایی که در آن مشغول به کار کردن هستیم از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. به عنوان یک مدیر لازم است به صورت دقیق به تمام اعضای مجموعه و نوع کاری که انجام می­ دهند فکر کنید و تلاش کنید تا تمام کاستی­ های موجود در محیط را به حداقل برسانید. در مجموع موارد زیر می­توانند در عملکرد کارمندان یک مجموعه بسیار تاثیرگذار باشند:
 • رنگ­ ها
رنگ ها از این نظر اهمیت دارند که کارایی افراد در محیط­هایی که شامل رنگ دلخواهشان باشد افزایش پیدا می­کند. بنابراین در محیط ­های کاری باید از رنگ­ هایی استفاده نمود که برای اکثر کارمندان آرام­بخش و مطلوب باشد.
 • صداها
دستگاه شنوایی انسان به دامنه­ی محدودی از فرکانس­های صوتی حساس است و فرکانس­ هایی که در طیف بالای این دامنه قرار می گیرند می­توانند به شدت آزاردهنده باشند. مطالعات زیادی نشان می­ دهد افرادی که در محیط­های پر سر و صدا مشغول به کار هستند رفتارهای هیجانی بیشتری را از خود نشان می ­دهند.
 • امکانات محیط کار
یکی از مهم­ ترین مواردی که تاثیری مستقیم بر میزان بازدهی کارمندان در محیط کار وجود دارد، امکانات و ابزار­هایی است که کارمندان برای انجام وظایف خود به کار می­برند. این مسئله در عین آن که موضوعی پیش و پا افتاده به نظر می­رسد، از چشم بسیاری از مدیران غافل می­ماند. کامپیوترها، صندلی­ها، اینترنت و هرآنچه که کارمندان شما برای انجام وظایفشان مستقیما به آن نیاز دارند، باید عاری از هرگونه اشکالی باشد. چراکه این ابزار­ها امکانات اولیه برای پیش­برد اهداف شما است.
 • هوا محیط کار
بازدهی کارمندان در محیط کار هوایی که تنفس می­کنیم به شدت آلوده است. شاید گمان کنید که در روزهای آلوده، هنگامی که در حال انجام کارهایتان هستید، به این دلیل که درها و پنجره­ها بسته است، خطر کمتری شما را تهدید خواهد کرد. اما مطالعات زیادی نشان می دهد هوا محیط­ های بسته می­تواند حتی بیشتر از محیط­های آزاد آلوده باشد. هوا آلوده علاوه بر تهدید سلامت شما و کارمندانتان، می­تواند تاثیرات مخرب بسیاری بر میزان بازدهی شما داشته باشد.

درباره ی تاثیر آلودگی هوا محیط کار بر روی عملکرد کارمندان به زبان انگلیسی بیشتر بخوانید

  یکی از راه­ های حل این مشکل، استفاده از دستگاه­ های تصفیه هوا است. با استفاده از دستگاه­ های تصفیه هوا علاوه برآنکه فرهنگ اهمیت دادن به سلامت در سازمانتان را به امری جدی تر تبدیل می­کنید، بازدهی عملکرد تمام اعضای مجموعه را نیز با افزایش کیفیت هوا، بیشتر می­ کنید.   درباره ی قییمت دستگاه های تصفیه هوا اینجا بیشتر بخوانید  

جمع بندی

همانطور که گفته شد، همه­ ی ما ساعات بسیاری را در محیط­ های کاری سپری می­کنیم و عوامل زیادی بر روی کیفیت عملکرد ما تاثیرگذار خواهد بود. لازم است برای اینکه محیطی سالم و پرانرژی برای افزایش کیفیت عملکرد کارمندان یک مجموعه بسازیم، از بررسی هیچ موردی غافل نشویم. تجربه به ما نشان داد که نباید از هیچ کدام از موارد زیر غافل شویم:
 • هوا محیط کار که تاثیر مستقیم بر روی عملکرد کارمندان دارد.
 • رنگ های استفاده شده در محیط کار بسیار مهم اند.
 • نور منبع انرژی بسیار مهمی است و باید از کافی بودن میزان آن مطمئن شد.
 • ابتدایی ترین و مهم ترین مورد، تامین امکانات اولیه مورد نیاز کار است که در برخی از موارد دست کم گرفته می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *