دستگاه تصفیه هوای هانی ول Airtouch P بهتر است یا نوجان N300 ؟ یک مقایسه عادلانه

مقایسه دستگاه تصفیه هوای هانی ول ایرتاچ با نوجان

اگر قصد خرید یک دستگاه تصفیه هوا مناسب را داشته باشید، بطور قطع یکی از راهکار های مناسب برای تصمیم گیری بهینه، مقایسه محصولات موجود در بازار به دور از تبلیغات گمراه کننده است .
نوجان N300 یک دستگاه تصفیه هوای خانگی / اداری پر توان است که با بهره گیری از دانش کارشناسان متخصص در این زمینه و اقتباس از نقاط قوت محصولات شرکت های برتر جهانی در زمینه تصفیه هوا طراحی و ساخته شده است.

 

بمنظور افزایش آگاهی مصرف کننده در انتخاب محصول، تلاش کرده ایم تا به مقایسه فنی این مدل با برخی از محصولات دیگر شرکت های سازنده دستگاه تصفیه هوا بپردازیم و به دور از جهت گیری منفعت طلبانه به نقاط قوت و ضعف هر یک بپردازیم. بدیهی است که احتمال خطا در چنین بررسی هایی وجود دارد و در صورت بروز، ضمن پوزش بابت آن پذیرای تمام نقطه نظرات اصلاحی سایر خوانندگان و متخصصان امر هستیم.

 

دستگاه تصفیه هوای نوجان N300 در یک نگاه

طراحی بدنه ساده و نسبتا مدرن آلومینیومی به رنگ سیلور ابریشمی و یا سفید که با شیشه طرح دار جلو و پنل شیشه لمسی روی دستگاه همراه شده است اولین تصویری است که از این دستگاه تصفیه هوا نسبتا بزرگ (۸۰ ساتیمتر ارتفاع) به چشم می آید.

این دستگاه متکی بر فیلتر های الیافی هپا و کربن اکتیو برای جذب آلاینده های محیط است و از تکنولوژی هایی که منجر به تولید گاز ازن می شود استفاده نمی کند. بارزترین ویژگی عملکردی آن، فیلترهای بزرگ و طراحی دوطرفه است که به واسطه آن سطح و میزان فیلترها در این دستگاه بیش از دوبرابر اکثر دستگاه های با طرح یکطرفه موجود در بازار است.

فن دستگاه نیز یکی دیگر از صفات برتر دستگاه می باشد. استفاده از چنین دمنده هایی با موتور بلبرینگی EC فقط در برترین و گرانقیمت ترین مدلهای دنیا (نظیر مدل City M شرکت کمفیل – ساخت سوئد) دیده می شود.

 

دستگاه تصفیه هوای نوجان مدل N300

 

دستگاه تصفیه هوای هانی ول Airtouch P در یک نگاه

هانی ول از فعالان قدیمی و نامدار در حوزه تهویه مطبوع به شمار می رود که در سالهای اخیر تصمیم به ورود به بازار دستگاه های تصفیه هوای خانگی گرفته است. این مدل از خانواده Airtouch از سایر محصولات این شرکت بزرگتر و پرقدرت تر است و به همین دلیل در این مقایسه شرکت داده شده است.

به مانند دستگاه تصفیه هوای نوجان N300 مبتنی بر فلیتر هپا و کربن اکتیو است که قابلیت بالای جذب آلاینده ها را دارد و همانند دستگاه نوجان از تکنولوژی هایی متکی بر فیلتر های نانو و لامپ UV است درآن استفاده نشده، تا از این طریق هیچ گونه انتشار گاز ازن در آن حاصل نگردد.

دستگاه هانی ول Airtouch P به طور کلی با طراحی زیبا و عملکردی پر قدرت یکی از محصولات مهم و معتبر بازار دستگاه تصفیه هوا به شمار می رود. فیلتر هپا و کربن اکتیو در آن بصورت یکپارچه درآمده است و یکجا تعویض می شود.علاوه بر آن یک پیش فیلتر توری پلاستیکی از عبور مو و پرز درشت در جریان هوا جلوگیری میکند.Airtouch P مجهز به نمایشگر آلودگی محیط داخل نیز می باشد.

دستگاه تصفیه هوای هانی ول

 

چرا دستگاهی از شرکت هانی ول را انتخاب کردیم؟

دستگاه های تصفیه هوای زیادی در بازار وجود دارند که نه از فیلتر های مناسب و با کیفیت استفاده می کنند و نه تاثیر چندانی بر پاکیزه تر کردن هوای محیط دارند.حتی در بسیاری از موارد ممکن است که دستگاه های ارزان قیمت موجود در بازار از فناوری هایی استفاده کند که در نهایت به سلامتی انسان آسیب برساند و عملکردی خلاف هدف یک دستگاه تصفیه هوا مناسب را دنبال کند.

واضح است که کیفیت فیلترها، بخصوص فیلتر الیافی هپا در محصولات هانی ول مطلوب می باشد. همچنین انتخاب مدل P با سایز نسبتا بزرگ بدلیل آن است که هوادهی آن در ردیف مدل N300 نوجان قرار می گیرد.

مشخصات

نوجان N300

AIRTOUCH هانی ول

ابعاد (سانتیمتر)

پهنا:  ۴۰

عمق: ۳۰

ارتفاع: ۸۰

پهنا : ۴۲

عمق : ۲۱

ارتفاع : ۶۰

حداکثرحجم هوای پاک خروجی

(متر مکعب در ساعت)

۴۵۰ ۴۵۰

حداکثر صدا (در حداکثر هوادهی)

۴۸ دسیبل ۵۵ دسیبل

تعداد مراحل فیلتراسیون

۳ مرحله (بصورت جفت) ۳ مرحله (یک طرفه)

فیلتر هپا

دارد دارد

سطح موثر فیلتر هپا

۳ متر مربع نامشخص

فیلتر ذرات گرد و غبار درشت

دارد ندارد

پیش فیلتر قابل شستشو

ندارد دارد

فیلتر کربن + زیولیت

دارد دارد

میزان جاذب گازی (گرم)

۲۰۰۰ نامشخص

تولید اوزون

ندارد ندارد

گارانتی

دارد دارد

 

در ادامه با ما همراه باشید تا به مقایسه و بررسی ویژگی های این دو محصول بپردازیم.

 

ابعاد دستگاه و حجم فیلترهای بکار رفته در آن

از نظر پهنا و عمق دو دستگاه تقریبا شرایط مشابهی دارند و به یک اندازه به فضا نیاز خواهند داشت. ارتفاع مدل نوجان N300 حدود ۲۰ سانتیمتر بیشتر است. در نگاه اول مشخص میگردد که مدل N300 یک دستگاه با مکش دو طرفه است ، یعنی از دو سمت کناری محفظه هوا وارد می شود و لذا دوبرابر یک دستگاه یک طرفه فیلتر درون محفظه خود گنجانده است.

با توجه به اینکه سایز فیلترها نیز در این مدل بزرگتر است، میتوان چنین تقریب زد که در مقایسه با مدل هانی ول، سطح فیلترهای الیافی در دستگاه تصفیه هوای N300 تا ۳ برابر بیشتر است. در این مورد در بخش مقایسه فیلترها توضیحات بیشتری می دهیم.

 

حجم هوادهی و میزان صدا

حجم هوای خروجی ماکزیمم دو دستگاه نیز با هم برابر می باشد، با این تفاوت که اولا دستگاه تصفیه هوای N300 دارای یک دور بالاتر موسوم به H نیز است که تا ۷۵۰ متر مکعب در ساعت هوا را به گردش در میاورد که البته بدلیل صدای بالا در این دور تنها برای موارد اضطراری استفاده میگردد.

ثانیا، میزان صدا مدل N300 در دور ماکزیمم از دستگاه تصفیه هوا هانی ول بطور چشمگیری پایین تر است. فراموش نکنیم که ۵ دسیبل اختلاف در این دامنه کم نیست. در مجموع می توان گفت دو دستگاه قادرند با سرعت متوسط و در صداهای کم ، هوا اتاقی ۱۰۰ متری را در یک ساعت حدودا یک بار از فیلترهای خود عبور میدهد.

 

ترکیب فیلتر ها

فیلترهای دستگاه تصفیه هوا

هر دو دستگاه از سه فیلتر استفاده می کنند.با این تفاوت که در دستگاه هانی ول یکی از این فیلترها ، پیش فیلتر توری پلاستیکی است که تنها قادر به جذب ذرات بسیار بزرگ مانند پرز یا مو است. درحالی که در دستگاه نوجان N300 از یک فیلتر اولیه گرد و غبار استفاده گردیده که توانایی جذب ذرات بسیار ریز تر نیز خواهد داشت. بدین ترتیب کیفیت فیلتر اولیه بکارگرفته شده در مدل N300 کاملا برتر است.

در مرحله ی بعدی فرایند تصفیه هوا، هر دو دستگاه از فیلتر های هپا و کربن بهره می برند. هرچند از میزان وزن جاذب کریب اکتیو +زیولیت بکار رفته در دستگاه تصفیه هوا هانی ول عدد دقیقی در دست نداریم ولی با اطمینان و بر اساس سایر شواهد می توان گفت که در مقایسه با مدل N300 از مقدار ناچیزی جاذب در آن استفاده شده است.

مشخصا دوطرفه بودن مدل N300 باعث آنست که سطح فیلترهای الیافی و نیز وزن جاذب های گازی در آن بسیار بیشتر از مدل هانی ول باشد. نکته بسیار مهم دیگر درباره ی دستگاه نوجان، قابلیت بومی سازی آن با توجه به نوع آلاینده های است.

برای مثال آلودگی شهر اهواز از جنس گرد و خاک درشت و ریزبصورت توام و با منشا طبیعی است در حالی که آلودگی هوا در شهر تهران عمدتا حاصل ترافیک است و یا در عسلویه بخش عمده ای از آلودگی از نوع گاز های شیمیایی و با منشا صنعتی است. بدیهی است که هر یک از این سه صورت مساله، راهکار متفاوتی طلب میکند و ترکیب بندی بهینه فیلترها برای آن با دیگری متفاوت است. چنانچه دستگاه های غیر بومی با ترکیب ثابت فیلتر ها مورد استفاده قرار گیرد نمی توان انتظار نتایج مثبت داشت.

در بحث تعویض فیلتر ها نیز با توجه به دو برابر بودن عمر فیلتر های نوجان N300 (بیش از ۶۰۰۰ هزار ساعت در مقابل عمر ۳۰۰۰ ساعته فیلتر های هانی ول)، دستگاه نوجان با هزینه ی کمتری در زمان تعویض فیلتر ها رو به رو خواهد شد. عیب بسیار بزرگ فیتر کامپوند بکار رفته در مدل هانی ول آنست که در تعویض فیلتر هپا و کربن بهم دیگر وابسته میشود وچنناچه عمر یکی بسر رسد دیگری نیز به اجبار باید تعویض گردد.
به لحاظ سهولت تعویض فیلتر، دستگاه تصفیه هوا مدل Airtouch P هانی ول از طراحی بهتری برخوردار است.

 

طراحی ظاهری

هر دو دستگاه ظاهر مدرن و زیبایی دارند. در دستگاه تصفیه هوای N300 خطوط و سطوح منحنی کمتر است و از شیشه با طرح و چاپ دیجیتال برای زیبایی صفحه لمسی و پنل دکوراتیو جلو استفاده شده است که امکان طراحی سفارشی محصولات با توجه به دکوراسیون و فضای محیط در طرح و نقش ها و رنگ های متفاوت را فراهم می سازد.در مقابل، مدل Airtouch P از طراحی صفحه کلید زیبا به همراه نمایشگر رنگی آلودگی هوا و سطوح خمیده برخوردار است.

نکته بسیار مهم در خصوص سنسور میزان آلودگی روی دستگاه و تنظیم اتوماتیک دور بر اساس آن، این است که شکایات متعددی از مشتریان این دستکاه مبنی بر عدم عملکرد صحیح سنسور در شرایط کاملا آلوده دیده شده است. اساسا در خصوص کیفیت سنسور های بکاررفت در بسیاری از دستگاه های تصفیه هوا موجود در بازار محل تردید جدی وجود دارد. بسیاری از این سنسورها، نسبت به آلودگی های شدید رایج در محیط های ما واکنش درخور نشان نمی دهند.

 

نتیجه گیری

همانطور که گفته شد هانی ول یکی سازندگان معتبر سیستمهای تهویه مطبوع است. عملکرد کلی مدل Airtouch P از سری محصولات این شرکت با توجه به فیلترهای آن مورد تایید است.

لیکن ساختار خاص فیلترهای بکارگرفته در آن، عمر نسبتا کوتاه فیلترها و قیمت نسبتا زیاد آن از مهمترین جنبه های منفی این دستگاه است. نیز در خصوص سنسور آلودگی روی دستگاه توصیه میشود که هرگز به صحت عملکرد آن تکیه نشود.

در مرداد ماه ۹۸ این دستگاه با قیمتی حدود۶ میلیون تومان در بازار عرضه شده است. در مقابل دستگاه تصفیه هوا مدل نوجان N300 محصولی علاوه بر امکان استفاده از ترکیب فیلتر های مختلف با توجه به نوع آلودگی و طراحی سفارشی دستگاه با توجه به دکوراسیون و محیطی که دستگاه در آن استفاده می شود، از سطح و حجم بمراتب بالاتری از فیلتر بهره مند است و شدت صدای فن نیز در مقایسه با مدل هانی ول کمتر است.

درباره ی دستگاه تصفیه هوای نوجان N300 که به دست کارشناسان متخصص در کشور خودمان تولید شده ،به طور مفصل می توانید در دیگر مقاله های سایت با جزئیات بیشتر اطلاعات کسب کنید.تمامی محصولات نوجان شامل گارانتی ۱۸ ماهه می باشند.

 

 


سلامتی را به خانواده خود هدیه دهید

برای مشاوره در مورد آلودگی هوا و راهکار های مقابله با آن در فضای داخلی، با ما تماس بگیرید.

مشاوره رایگان و خرید دریافت کاتالوگ دستگاه خانگی دریافت کاتالوگ دستگاه اداری