چرا باشگاه ها و سالن های ورزشی نیاز به تصفیه هوا دارند؟

اولین بار در سال ۲۰۰۸ وقتی تیم ورزشکاران المپیک آمریکا به محل دهکده المپیک شهر پکن اعزام شد در خبرها شنیدیم که بدلیل آلودگی هوای شهر پکن، محل اقامت و تمرین این تیم مجهز به دستگاه های تصفیه هوا شده است. این خبر حاکی از آن بود که از نظر متخصصین سلامت ورزشی، آلودگی هوای شهری حتی در کوتاه مدت می تواند تاثیرات نامطلوبی بر سلامت ورزشکاران حرفه ای بگذارد.

تصفیه-هوا-باشگاه-ورزشی

در روزهای آلوده سال ورزشکاران جوان و نوجوان از تحرک بدنی در هوای آلوده اجتناب می‌ کنند و به سالن ‌ها و باشگاه‌ های ورزشی روی می ‌آورند! اما آیا واقعا هوای چنین فضاهایی پاک است و دیگر آلودگی هوا سلامت ورزشکاران را تهدید نمی ‌کند؟

تحقیقات زیادی نشان داده است که پیامدهای نامطلوب آلودگی هوا در هنگام ورزش کردن به ویژه ورزش ‌های شدید و سنگین بسیار مخرب ‌تر از فعالیت ‌های عادی می‌ باشد! اما چرا؟

 

سلامتی را به خانواده خود هدیه دهید

برای مشاوره در مورد آلودگی هوا و راهکار های مقابله با آن در فضای داخلی، با ما تماس بگیرید.

ورزشکاران در برابر آلودگی هوا آسیب پذیر تر هستند! ( تاثیر آلودگی هوا بر ورزشکاران )

با شروع ورزش، نرخ تنفس در دقیقه افزایش می ‌یابد که منجر به افزایش ورود ذرات بسیار ریز به بدن می ‌شود و همچنین افزایش حجم ریه نیز به نسبت تنفس طبیعی رخ میدهد. این ذرات در مجاری تنفسی رسوب می ‌کنند و از طریق بازدم خارج نمی‌ شوند. همین امر سبب می ‌شود تا بدن هنگام ورزش میزان بیشتری از آلاینده‌ ها را دریافت کند و انتقال آن‌ ها به ریه عمیق ‌تر صورت بگیرد که درنتیجه آن اثرات نامطلوب آلودگی هوا بیشتر شده و کاهش عملکرد در ورزشکاران را در پی خواهد داشت. چه بسا در اثر سرعت بالای گردش خون، نفوذ ذرات خیلی کوچک به خون و از طریق آن به سایر بافت های بدن نیز افزایش یابد.

ورزشکار-وزنه-بردار-و-آلودگی-هوا

لزوم استفاده از دستگاه تصفیه هوا در محیط‌ های ورزشی اعم از باشگاه ها و سالن های ورزشی

به همین دلایل است که عموما فعالیت ورزشی در هوای ناسالم توصیه نمی‌ شود و ورزشکاران در چنین روزهای آلوده ‌ایی به تمرینات ورزشی در سالن‌ های بسته رو می‌ آورند. ولی بررسی‌های متعدد نشان داده است هوای درون فضاهای بسته ورزشی عموما یا بدلیل تهویه ناکافی آلوده است و یا در صورت باز بودن دربها و عملکرد فن های تهویه، به همان آلودگی هوای بیرون است!

چگونه می ‌توان آلودگی‌ هوا در فضاهای بسته ورزشی نظیر سالن ‌ها و باشگاه‌ ها را کاهش داد؟

بی شک، یکی از موثرترین راهکارها در کاهش آلودگی هوا در فضاهای بسته ورزشی استفاده از تصفیه هوا و راهکار های پالایش می ‌باشد. اما پیش از هر اقدامی ابتدا لازم است تا منابع آلاینده این محیط‌ها را بشناسیم.

آلاینده های هوای محیط های ورزشی را بشناسید! ( آلودگی هوا در باشگاه ها چگونه است؟)

محیط های ورزشی اغلب به دلیل تردد بالا و عدم تهویه کافی و مناسب آلودگی بیشتری را نسبت به هوای بیرون تجربه می‌کنند. ترکیبات آلی فرار (VOC) و ذرات معلق بسیار ریز (PM 2.5) از مهم‌ ترین آلاینده های این محیط ها شناخته می شود. مواد و مصالح ساختمانی، پارکت ها، مواد شوینده و … همگی منشا ترکیبات فراری هستند که عموما به دلیل نداشتن سیستم های تهویه مناسب در محیط به تله می افتند.

همچنین رفت و آمد بالا به این مناطق و عمدتا باز بودن منافذ وردی همچون درب ها در محیط های ورزشی منجر به نفوذ آلودگی های شهری همچون ذرات معلق بسیار ریز به محیط می شود.

آلودگی-هوا-در-محیط-ورزشی

این آلودگی ها می تواند منجر به تاثیرات نامطلوب ریوی و حتی قلبی و عروقی شود. همچنین از دیگر معضلات همیشگی سالن‌ ها و باشگاه‌ های ورزشی نیز بوی ناخوشایند بدن ناشی از تعرق است که این عامل می ‌تواند بر روی انگیزه و تمرکز ورزشکاران اثرگذار باشد.

آیا تهویه هوا در محیط های ورزشی می تواند هوای پاک را تضمین کند؟

تهویه تنها در شرایطی می تواند عملکردی مثبت داشته باشد که هوای بیرون نیز سالم باشد و منجر به انتقال آلودگی هوا به فضای داخلی نشود. اما باتوجه به اینکه موضوع آلودگی هوا در کلانشهرهای ایران در اکثر مواقع به چشم می خورد، قطعا جایگزین کردن هوای داخل با این هوای آلوده بیرونی راهکار منطقی و درستی نیست. علاوه بر این جایگزین کردن هوای بیرون با داخل باعث بالا رفتن مصرف انرژی مورد نیاز جهت سرمایش یا گرمایش هوای بیرون نیز می شود. البته همانطور که پیش تر اشاره شد محیط های ورزشی غالبا فاقد سیستم های تهویه مناسب و کافی هستند.

باید در نظر داشت که باتوجه به حساسیت بالای سلامتی ورزشکاران تهویه لزوما راهکار درستی نیست و نمی تواند جایگزین دستگاه های تصفیه هوا شود.

 

بهترین دستگاه تصفیه هوا برای باشگاه های ورزشی چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

پیش از انتخاب دستگاه تصفیه هوای مناسب ابتدا لازم است تا با روش های تصفیه و پالایش هوا آشنا شویم. دستگاه های تصفیه هوا با دو روش فیلتراسیون خالص که بر اساس جذب آلاینده عمل می کنند (مانند فیلترهای الیافی و جاذب کربن اکتیو) و سیستم های الکترونیکی که عمدتا بر اساس تغییر ماهیت آلاینده ها عمل میکنند (مانند آیونایزرها و لامپ های UV)، طراحی می شوند. در روش اول این دستگاه ها تنها آلاینده های موجود در هوا را جذب می کنند و هیچ عنصر جدیدی به هوا اضافه نمی کنند اما در روش دوم بدون نیاز به جذب آلودگی در داخل دستگاه، صرفا با تغییر ماهیت آلودگی به رفع مشکل می پردازند.

فیلترهای الیافی: هپا (HEPA)

بهترین و مطمئن ترین روش برای تصفیه هوا، فیلتراسیون خالص است که هیچ عنصر جدیدی در خروجی این سیستم ها به هوا اضافه نمی شود و به همین جهت آرامش خاطر در عملکرد آن ها وجود دارد. استفاده از فیلترهای الیافی با کارآیی بسیار بالا یا همان فیلترهای هپا از روش های مطمین و موثر در دستگاه های تصفیه هوا به شمار می روند. این فیلترها از الیاف درهم تنیده‌ایی ساخته شده اند که ذرات معلق بر روی آن ها جذب می شود. این فیلترها با قدرت جذب ۹۹.۹۷ درصد می توانند ذرات معلق بسیار ریز موجود در هوا را به راحتی جذب نمایند.

از آنجایی که فیلترهای الیافی توانایی جذب گازها را ندارند و یکی از آلاینده های مهم در باشگاه های ورزشی گازها می باشد، نیاز است تا در کنار این فیلترها از جاذب های شیمیایی برای جذب گاز و بو نیز استفاده کرد.

کربن-فعال-فیلتر-تصفیه-هواجاذب های شیمیایی: کربن اکتیو

جاذب های شیمیایی همچون کربن اکتیو به جذب و خنثی کردن گازها و بوهای موجود در محیط می پردازد. آلاینده های گازی به این مواد جاذب چسبیده و به دام می افتند. نکته قابل توجه این است که میزان این جاذب های شیمیایی با عملکرد موثر دستگاه های تصفیه هوای ورزشی ارتباط مستقیمی دارد و حداقل میزان قابل قبول برای مقدار جاذب در یک دستگاه تصفیه هوای ورزشی یک کیلوگرم است و هر چه این عدد بالاتر باشد به طور قطع عملکرد جذب گازهای آلاینده توسط دستگاه بهتر است.

«اکسیژن غنی شده» و «تولید اکسیژن» شاید ورزشکاران را ترغیب به خرید دستگاه های تصفیه هوایی همچون آیونایزرها کند اما قبل از خرید چنین دستگاه هایی باید با حقیقت آشنا شد.

آیونایزرها و معایب استفاده از آن ها در دستگاه های تصفیه هوا

آیونایزرها یا دستگاه های یون ساز  که عموما از آن ها با القاب پیچیده و تکنولوژی های پیشرفته یاد می شود، درحقیقت برخلاف تبلیغات آنقدرها کارایی ندارند بلکه حتی ممکن است اثرات منفی نیز بر سلامت بگذارند. این دستگاه ها با تولید یون و رهاسازی آن در هوا، ذرات معلق را باردار کرده، به یکدیگر و یا سطوح مجاور چسبانده و بدین ترتیب آن ها را از هوا جدا می کند. بزرگ ترین عیب این روش تولید ناخواسته ازن است چراکه ممکن است اکسیژن موجود در هوا را به ازن تبدیل کند. استفاده از این دستگاه ها در فضاهای بسته منجر به افزایش بیش از حد مجاز غلظت ازن خواهد شد که خود به عنوان یک آلاینده جدید به بافت ریه آسیب می رساند و باعث بروز مشکلاتی چون درد قفسه سینه، سرفه و سوزش گلو می شود. به همین دلیل استفاده از دستگاه تصفیه هوایی که ماهیت آلاینده ها را تغییر می دهد و سبب تولید آلاینده های جدیدی می شود توصیه نمی شود.

یک دستگاه تصفیه هوای مناسب باید تنها به جذب آلاینده ها بپردازد نه اینکه خود آلاینده جدیدی را به هوا اضافه کند.

دستگاه تصفیه هوای ورزشی نوجان: مناسب برای سالن ها و باشگاه های ورزشی

دستگاه-تصفیه-هوا-نوجان-برای-باشگاه-سالن-ورزشی

سیستم پالایش هوا مدل نوجان N1500-G‌ با ظرفیت بالا علاوه بر فیلترهای ذرات معلق به فیلترهای جذب بو و سایر گازهای شیمیایی نیز مجهز است. این دستگاه می تواند علاوه بر مهار آلاینده های خطرناک در هوا عواملی همچون بوی ناخوشایند بدن که از مشکلات اصلی در فضاهای ورزشی است را جذب نماید.

فیلتر گازی این دستگاه با بیش از ۲۰ کیلوگرم ماده جاذب و ترکیب حساب شده برای فضاهای عمومی ورزشی با آلودگی بالا بسیار مناسب است. همچنین عمر بالای فیلترها و امکان استفاده دائمی از محفظه فلزی کارتریج از نقطه نظرهای اقتصادی برای صاحبان موسسات ورزشی می باشد.

 

سلامتی را به خانواده خود هدیه دهید

برای مشاوره در مورد آلودگی هوا و راهکار های مقابله با آن در فضای داخلی، با ما تماس بگیرید.

نوجان مهر

نوجان مهر

شرکت نوجان مهر - تولید کننده دستگاه های تصفیه هوا

تمامی مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 


سلامتی را به خانواده خود هدیه دهید

برای مشاوره در مورد آلودگی هوا و راهکار های مقابله با آن در فضای داخلی، با ما تماس بگیرید.

مشاوره رایگان و خرید دریافت کاتالوگ دستگاه خانگی دریافت کاتالوگ دستگاه اداری
 

اگر نیاز به مشاوره رایگان دارید شماره تماس خود را برای ما ارسال کنید