لزوم تصفیه هوای محیط های آموزشی، مهد کودک ها و مدارس

چرا در مهد کودک ها، مدارس و سایر محیط های آموزشی و پرورشی نیاز به تصفیه هوا داریم؟
آیا یک دستگاه تصفیه هوای مناسب برای محیط های آموزشی ممکن است تغییری در شرایط کیفی هوای یک کلاس ایجاد کند؟

حتما بارها شنیده اید که کودکان قربانی اصلی آلودگی هوا هستند! اما چرا؟ آیا هوای محیط های شلوغ آموزشی با بستن پنجره ها و جلوگیری از ورود آلودگی هوای بیرون به داخل، تمیزتر می‌شود؟ چقدر از نتایج تحقیقاتی که نشان می‌دهند هوای محیط های بسته و پرجمعیت آلوده تر از بیرون است آگاه هستید؟

دختر-بچه-در-کلاس-با-هوای-پاک

فرزندان دلبند ما حساس ترین قشر جامعه و در برابر آلودگی ها بسیار حساس و  آسیب پذیر هستند. معمولاً در طول روز، کودکان بیشتر وقت خود را در مدرسه، مهد کودک، کلاس های آموزشی و پرورشی می‌گذرانند.

اما در این‌جا سوال مهمی مطرح می‌شود : آیا هوای محیط‌های آموزشی و پرورشی سالم است؟

چه مدیر یک مجموعه آموزشی برای کودکان و نوجوانان باشید و چه پدر یا مادری دلسوز، حتما برای سلامتی کودکان و کیفیت هوای تنفسی آن ها اهمیت قائلید. در ادامه با نوجان همراه باشید تا منابع آلودگی هوا در محیط های آموزشی را بشناسیم و راهکارهای مناسب برای تصفیه هوای محیط های آموزشی را بررسی کنیم.

 

 

سلامتی را به خانواده خود هدیه دهید

برای مشاوره در مورد آلودگی هوا و راهکار های مقابله با آن در فضای داخلی، با ما تماس بگیرید.

دختربچه-غمگین-تصفیه-هوای-محیط-آموزشی

چرا کودکان در برابر آلودگی هوا حساس تر هستند؟

کودکان و نوجوانان به عنوان آسیب پذیرترین قشر در برابر آلودگی هوا شناخته می شوند. کودکان در هر تنفس، هوای بیشتری را نسبت به وزنشان تنفس می کنند و نسبت به بزرگسالان تحرک و فعالیت بالاتری دارند که سبب می شود آلاینده های بیشتری وارد بدن آن ها شود. اندام های داخلی کودکان و نوجوانان همانند لوله های تنفسی در سنین رشد حساس تر می باشد چراکه همچنان در حال رشد و نمو است و آلودگی می تواند بر روی رشد آن ها اثرات مخرب تری نسبت به بزرگسالان ایجاد کند.

آلودگی هوا، عامل مخفی سینوزیت، اوتیسم و کم خونی در کودکان

به همین دلیل است که امروزه بسیاری از کودکان به سینوزیت و بیماری های مزمن ریوی مبتلا هستند. ضعف در سیستم ایمنی، افزایش خطر ابتلا به نرمی استخوان ناشی از کمبود ویتامین D، کم خونی و لوسمی (سرطان خون) و افزایش تولد کودکان مبتلا به اوتیسم از دیگر علایمی است که بر اثر آلودگی هوا در کودکان دیده می شود. همچنین آلودگی ذرات معلق در هوا یک از مضنونین افزایش آمار زایمان رودرس در بانوان می باشد که تاثیرات سوء آن بر کودکان باقی می ماند .

آیا می دانستید که آلودگی هوا رابطه ای مستقیم با بیش فعالی در کودکان دارد؟ طبق تحقیقات انجام شده حدود ۷ درصد از کودکان تحت تاثیر آلودگی هوا به بیش فعالی با علایمی چون بی قرار بودن، عدم تمرکز و تحریک پذیری مبتلا می شوند.

آلودگی هوا می تواند بر روی توان و هوش کودکان اثر بگذارد و بهره هوشی آنان را کاهش دهد. همین امر سبب می شود تا نمره و عملکرد تحصیلی کودکان شما افت داشته باشد. حتما برایتان عجیب خواهد بود که اگر به شما بگوییم، آلودگی هوا می تواند به صورت نامحسوسی منجر به افزایش غیبت کودک شما از کلاس های آموزشی شود!!!

اما چگونه می توان از این مشکلات جلوگیری کرد؟

بهترین راهکار، استفاده از راهکار مهندسی و مورد قبول در کشورهای پیشرفته جهان، یعنی استفاده از دستگاه‌های تصفیه هوای مناسب برای محیط های آموزشی خواهد بود. البته با شناخت منابع آلودگی هوا در محیط های آموزشی و اقدام به حداقل رساندن اثر آن‌ها نیز می‌توانیم گام موثری در جهت سلامتی فرزندان خود برداریم.

برای مطالعه بیشتر درباره تاثیر تصفیه هوا بر بیماری های آلرژیکی از منبع معتبر کلیک کنید.

منابع آلودگی هوا در محیط های آموزشی چیست ؟

تصفیه-هوای-محیط-آموزشی

محیط های عمومی آموزش و پرورش به دلیل تهویه ناکافی و تراکم بالای انسانی از نظر کیفیت هوا وضعیت خوبی ندارند. شاید شناخت منابع آلاینده و تلاش در جهت رفع و حذف آن ها بتواند گامی موثر باشد.

تردد بالا در مدارس و محیط‌های آموزشی منجر به نفوذ آلودگی هوای بیرون به داخل می شود که به دلیل عدم تهویه مناسب، عموما ذرات معلق بسیاری وارد این محیط ها می شود. اصلی ترین تهدید آلودگی هوا در محیط های عمومی آموزشی را ذرات معلق کوچک تر از ۲.۵ میکرون یا همان PM 2.5 تشکیل می دهد که از طریق تنفس به درون ریه ها نفوذ کرده و اثرات منفی بر سلامت کودکان برجای می گذارد.

این ذرات معلق  که ناشی از دود و غبار کارخانه‌ها، کشاورزی و جاده‌ها و نیز گرده‌های گیاهان است برای مدت طولانی‌ در هوا باقی می‌مانند و تا مسافت طولانی نیز حرکت می‌کنند. از آنجا که کودکان تحرک بیشتری داشته و در نتیجه حجم تنفسی آن ها بیشتر است، مقدار بالاتری از این ذرات معلق را تنفس می‌کنند.

همچنین با شروع پاییز و بازگشایی مجدد مدارس، نگرانی اصلی والدین ابتلا کودکان‌شان به بیماری های ویروسی و میکروبی نیز خواهد بود.

اما آیا می توان این منابع آلاینده را کاملا از این محیط ها حذف کرد؟ قطعا پاسخ خیر است! فراموش نکنید که سلامتی کودک شما به مراتب اهمیت بالایی دارد. شاید استفاده از روش های تصفیه هوای بهینه سازی شده برای محیط های آموزشی بتواند شما را در حفظ سلامت کودک‌ تان یاری کند.

 

هدف اصلی در پالایش و تصفیه هوا در محیط های حساس آموزشی چیست؟

از میان انواع آلاینده های محتمل در یک فضای آموزشی، تمرکز روی ذرات معلق منطقی ترین تصمیم (به نسبت وخامت و آثار منفی آن ها بر روی سلامت کودکان) در کوتاه مدت و بلند مدت می باشد.

نکته مهمی که در پالایش و تصفیه هوا باید مد نظر داشت این است که نباید فراموش کنیم: استریل کردن محیط از آلودگی های بیولوژیکی و میکروب ها  باعث کاهش توانایی سیستم ایمنی بدن کودکان در برابر بیماری ها می شود چرا که فرصت شناخت میکروب ها و راه های مقابله با آن از سیستم دفاعی بدن گرفته می شود.

توجه کنید که این نکته تنها در مورد آلودگی میکروبی و ویروسی صحت دارد و به هیچ عنوان قرار دادن طولانی مدت کودکان در برابر سایر انواع آلودگی نظیر ذرات ریز معلق، باعث مقاوم شدن در برابر آن ها نخواهد شد.

راهنمای انتخاب دستگاه تصفیه هوای مناسب برای محیط های آموزشی، مدارس و مهد کودک ها

به دلیل آشکار شدن اثرات سوء آلودگی هوا بر سلامتی، این روزها دستگاه های تصفیه هوا در انواع و اقسام مختلف در بازار یافت می‌شوند. از مدل های بی کیفیت چینی گرفته تا مدل هایی که ادعای فناوری روز آمریکا را دارند. اما برای انتخاب یک دستگاه تصفیه هوای مناسب برای محیط های آموزشی، چه نکاتی را باید مورد توجه قرار دهیم ؟

فیلتر-هپا-تصفیه-هوافیلتر هپا، موثرترین روش جذب ذرات معلق در هوا

از ایمن ترین تکنولوژی دستگاه های تصفیه هوا،‌ می توان به فیلتراسیون صرف اشاره کرد. استفاده از فیلتر های الیافی با کارآیی بسیار بالا یا همان فیلترهای هپا از روش های مطمین و موثر در دستگاه های تصفیه هوا به شمار می روند. به دلیل تراکم بالای ذرات معلق در محیط های آموزشی، استفاده از دستگاه های تصفیه هوا با فناوری فیلتراسیون مطلق توصیه می‌شود.

از آنجایی که یکی از اصلی ترین منابع آلاینده در محیط های آموزشی، ذرات معلق است؛ جذب این آلاینده ها اهمیت بالایی دارد. فیلترهای هپا، با ساختاری متشکل از الیاف میکرو، موثرترین روش در جذب ذرات معلق بوده و بیشتر از ۹۷ / ۹۹ ذرات معلق با قطر بیشتر از ۴/ ۰ میکرون را جذب می کنند.

این جذب بالا به معنای آن است که تاحدی بسیاری از عوامل میکروبی و ویروسی بیماری زا نیز توسط این فیلترها به تله می افتند. عمر مفید این فیلترها نیز کوتاه نیست؛ مجموع این دلایل سبب شده است که فیلترهای هپا کاربردهای بسیاری داشته باشد. فیلترهای هپا تنها براساس فیلتراسیون صرف کار می کنند و باعث تولید و اضافه شدن آلاینده جدید دیگری به هوا نمی شوند.

چرا نباید از دستگاه های تصفیه هوای مجهز به آیونایزر استفاده کنیم؟

تولید ناخواسته گاز ازن در سیستم های آیونایزر، بزرگترین ایراد و مشکل این روش تصفیه هوا می باشد. گاز ازن همان قدر که در لایه های بالای جو بسیار حیاتی و لازم است به همان میزان در نزدیکی زمین به عنوان یک آلاینده خطرناک دسته بندی می شود که می تواند خطرات بسیاری برای کودکان و نوجوانان داشته باشد و باعث بروز مشکلاتی چون درد قفسه سینه، سرفه و سوزش گلو شود.

به استفاده از لامپ UV در دستگاه تصفیه هوا نه بگویید!

همانطور که پیشتر گفتیم بدن کودکان برای ایمن سازی و مقاومت به میزان اندکی در معرض بودن میکروب ها و ویروس ها نیاز دارد. به همین دلیل استفاده از لامپ های UV که به استناد تبلیغات؛ توانایی میکروب زدایی دارند، به ویژه برای محیط های آموزشی کودکان الزاما راهکار مناسبی نیست. همچنین این لامپ ها طول عمر دارند و پس از سپری شدن این مدت کارایی خود را از دست می دهند و دیگر توانایی میکروب زدایی نخواهند داشت و همانند دستگاه های آیونایزر، مولد گاز ازن نیز هستند که می تواند خطرساز باشد!

ویژگی های یک دستگاه تصفیه هوا مناسب برای محیط های آموزشی و پرورشی

محیط های عمومی آموزش و پرورش به ویژه در ایران هرکدام شرایط اقلیمی و کاری خاص و متفاوتی دارند. به همین دلیل پیش از انتخاب یک دستگاه تصفیه هوا باید نکاتی خاص را مد نظر قرار دهید:

دستگاه-تصفیه-هوا-نوجان-در-مهدکودک

  • در چنین فضاهایی نصب تجهیزات بر روی دیوار یا سقف که دور از دسترس دانش آموزان باشد، بسیار مناسب تراست.
  • باید استحکام بالایی در برابر آسیب های فیزیکی داشته باشند.
  • باید برای کار مداوم در طول شبانه روز و به صورت دائمی طراحی شده باشد.
  • از حداقل پیچیدگی برخوردار باشد و تمرکز آن بر روی کارکرد بهینه باشد.
  • با توجه به تعداد بالای تجهیزات برای چنین فضاهایی، فیلترها باید به گونه ای انتخاب شده باشند که هزینه تعویض سنگینی به مجموعه وارد نکند .
  • قابلیت کنترل سانترال چند دستگاه به صورت همزمان وجود داشته باشد.
  • قابلیت تنظیم میزان مختلف هوادهی بر اساس نیاز فضاهای مختلف آموزشی داشته باشد.
  • الویت در چنین کابردهایی باید به جذب ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون داده شود. سرمایه گذاری روی جذب آلاینده های دیگر در اولویت دوم قرار گیرد.

دستگاه های تصفیه هوای نوجان، طراحی و بهینه سازی شده برای محیط های آموزشی در اقلیم ایران

سیستم های پالایش و تصفیه هوا در محیط های آموزشی باید متناسب با شرایط این فضاها طراحی شده باشند و منطبق بر نیازهای مدارس، مهدکودک‌ها و موسسات آموزشی باشند. دستگاه تصفیه هوا مدل نوجان NW250 راه حل مناسبی برای پالایش هوا در فضاهای عمومی آموزشی محسوب می شود. این سیستم بر روی دیوار و دور از دسترس کودکان نصب می شود و بدنه مستحکم و آسیب ناپذیری دارد.

دستگاه-تصفیه-هوا-نوجان-برای-محیط-آموزشی

کاربری دستگاه تصفیه هوا نوجان NW250‌ آسان است و در کنار استفاده از دمنده و فیلترهای باکیفیت و دوام بالا، از نیاز به توجه دایمی فارغ است. تایمر روز هفته این مدل امکان برنامه ریزی دقیق کارکرد بر مبنای ایام و ساعات کاری و تعطیلی فراهم می کند. همچنین پس از قطع و وصل برق شهری دستگاه به صورت خودکار راه اندازی می شود.

از دیگر ویژگی های این مدل می توان به روشن و خاموش شدن خودکار آن متناسب با زمان ورود و خروج دانش آموزان اشاره کرد.

هدف ما در شرکت مهندسی پالایش نوجان مهر، ارایه راهکار های مهندسی تصفیه هوا برای کاربرد های مختلف و بر اساس نیاز مشتری است. نوجان همچنین تولید کننده سیستم های پالایش هوا با کیفیت بالا و بهینه برای کاربرد های مختلف و مناسب برای اقلیم ایران است. اگر مدیر یک مجموعه آموزش در یکی از شهرهای آلوده ایران هستید، می‌توانید با ما تماس گرفته و با کمک مشاوره کارشناسی متخصصین کیفیت هوا در نوجان، بهترین راهکار برای ارتقائ کیفیت هوا و سلامتی دانش آموزان خود را انتخاب کنید.

برای مشاهده دستگاه های تصفیه هوا نوجان کلیک کنید.

کیفیت-نوجان

نوجان مهر

نوجان مهر

شرکت نوجان مهر - تولید کننده دستگاه های تصفیه هوا

تمامی مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 


سلامتی را به خانواده خود هدیه دهید

برای مشاوره در مورد آلودگی هوا و راهکار های مقابله با آن در فضای داخلی، با ما تماس بگیرید.

مشاوره رایگان و خرید دریافت کاتالوگ دستگاه خانگی دریافت کاتالوگ دستگاه اداری
 

اگر نیاز به مشاوره رایگان دارید شماره تماس خود را برای ما ارسال کنید